Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Umělá inteligence pomáhá objevovat vesmír. Kolik nových proměnných hvězd nalezla?

Ilustrační foto: Pixabay

Umělá inteligence pomohla astronomům z Ohia State University odhalit asi 116 000 nových proměnných hvězd. K významnému objevu využili síť dvaceti dalekohledů, díky které mohli pozorovat objekty až 50 000× slabší než ty, které lze pozorovat pouhým okem. O nevídaném úspěchu astronomů napsal web phys.org.

Co to vlastně znamená, když je hvězda proměnná? Proměnné hvězdy mění v průběhu času svou velikost, ať už pravidelně, či nepravidelně. Proměnlivost jasnosti pak umožňuje vědcům zjistit nové údaje, jako je teplota, hmotnost nebo složení. Důležitost proměnných hvězd pro vesmírné bádání zdůraznil i Collin Christy, vedoucí autor výzkumu: „Proměnné hvězdy jsou něco jako hvězdná laboratoř, jsou to úhledná místa ve vesmíru, ve kterých můžeme studovat a naučit se více o tom, jak hvězdy fungují, a o malých spletitostech, jaké skrývají“.

Nový objev 116 000 hvězd s vlastností proměnlivosti je významný i tím, že k jejich pozorování byly prvně využity algoritmy. Dříve bylo možné pozorovat jen ty hvězdy, jejichž barvy lidské oko rozliší – do této kategorie spadalo asi 60 milionů hvězd. Zdokonalení pozorovacího systému vedlo k rozlišení až 100 milionů hvězd.

Data nechali vědci zpracovat strojovým učením, tedy umělou inteligencí. Ta vytipovala asi 1,5 milionu kandidátů na proměnnou hvězdu, kteří byli následně pozorováni dalekohledy. Ukázalo se, že 400 tisíc hvězd se opravdu řadí mezi proměnné, přičemž o 116 tisících z nich vědci dosud nevěděli.

Zdroj: Phys.org, Astro.cz

Související články

Zaručeně zlepší den

Lidé v zimě potřebují více spánku, zjistili vědci

Restaurace začínají nabízet předplatné, aby si zajistily návštěvnost

Roztomilá opička potěší malé i velké. Pozadu nezůstává ani tučňák a hrdlička

Snaží se mimozemšťané navázat kontakt? Vědci zachytili záhadné rádiové signály

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Moje milá smrti pomáhá přijmout ztrátu blízkého a najít sílu žít

Inspirace z knihovny: Moje milá smrti pomáhá přijmout ztrátu blízkého a najít sílu žít

Spousta lidí se jí bojí, protože se s ní všichni bez výjimky alespoň jednou v životě setkáme. Co je…