Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Umělá inteligence pomáhá objevovat vesmír. Kolik nových proměnných hvězd nalezla?

Ilustrační foto: Pixabay

Umělá inteligence pomohla astronomům z Ohia State University odhalit asi 116 000 nových proměnných hvězd. K významnému objevu využili síť dvaceti dalekohledů, díky které mohli pozorovat objekty až 50 000× slabší než ty, které lze pozorovat pouhým okem. O nevídaném úspěchu astronomů napsal web phys.org.

Co to vlastně znamená, když je hvězda proměnná? Proměnné hvězdy mění v průběhu času svou velikost, ať už pravidelně, či nepravidelně. Proměnlivost jasnosti pak umožňuje vědcům zjistit nové údaje, jako je teplota, hmotnost nebo složení. Důležitost proměnných hvězd pro vesmírné bádání zdůraznil i Collin Christy, vedoucí autor výzkumu: „Proměnné hvězdy jsou něco jako hvězdná laboratoř, jsou to úhledná místa ve vesmíru, ve kterých můžeme studovat a naučit se více o tom, jak hvězdy fungují, a o malých spletitostech, jaké skrývají“.

Nový objev 116 000 hvězd s vlastností proměnlivosti je významný i tím, že k jejich pozorování byly prvně využity algoritmy. Dříve bylo možné pozorovat jen ty hvězdy, jejichž barvy lidské oko rozliší – do této kategorie spadalo asi 60 milionů hvězd. Zdokonalení pozorovacího systému vedlo k rozlišení až 100 milionů hvězd.

Data nechali vědci zpracovat strojovým učením, tedy umělou inteligencí. Ta vytipovala asi 1,5 milionu kandidátů na proměnnou hvězdu, kteří byli následně pozorováni dalekohledy. Ukázalo se, že 400 tisíc hvězd se opravdu řadí mezi proměnné, přičemž o 116 tisících z nich vědci dosud nevěděli.

Zdroj: Phys.org, Astro.cz

Související články

Zaručeně zlepší den

Češi se v období pandemie a inflace častěji obrací na second-hand obchody

Ohroženým tygrům se daří. Jejich počet překvapil i ochránce přírody

Budiž světlo z Česka v Sydney

Inspirace z knihovny: Jóga pro holky ze Západu je barevným průvodcem na cestě k ženskému zdraví

Inspirativní rozhovor

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Přečtěte si rozhovor s Monikou Benešovou, která si díky odhodlání pomáhat druhým vysloužila ocenění Laskavec. Povídali jsme si o její cestě na Pacifické hřebenovce, o knize, kterou napsala i o tom, kde všude pomáhá jako dobrovolnice.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny. Papírová spižírna přehledně poradí, jak neplýtvat

Inspirace z knihovny. Papírová spižírna přehledně poradí, jak neplýtvat

Víte, jak správně skladovat konkrétní potraviny? Jak zužitkovat suroviny do posledního kousku? Nebo…