Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Umělá inteligence chrání životy. Japonci představili nový systém na předpověď tsunami

Ilustrační fotografie. Zdroj: Pexels

Předpovědět tsunami v řádu sekund nyní dokáže nová umělá inteligence z Japonska. Technologie určí s vysokou přesností rozsah záplav i jejich dopady na pobřežní infrastrukturu.

Tsunami vyvolávají pohyby litosférických desek na dně oceánů. V případě takového zemětřesení dokáže nová umělá inteligence poskytnout velmi přesnou předpověď rozsahu záplav, a to jen několik sekund po zemětřesení. Umožní tak krizovým týmům včas připravit plán na evakuaci obyvatel a podniknout opatření ke zmírnění dopadů tsunami.

Novou technologii představily japonské výzkumné instituty v Tokiu a Tohoku a laboratoře Fujitsu. K její tvorbě využili nejrychlejší počítač na světě, takzvaný Fugaku. Umělou inteligenci vědci vytrénovali pomocí více než 20 tisíc simulovaných scénářů tsunami. Hlavní výhodou oproti běžným predikčním systémům je fakt, že program funguje i na běžných počítačích. Doposud byla totiž předpověď možná pouze na superpočítačích, které obsahovaly obrovské databáze předchozích záplav pro srovnání a vyhodnocení blížícího se tsunami.

Související články

Zaručeně zlepší den

Tenistky budou moci při Wimbledonu nosit tmavé oblečení. Kvůli menstruaci

Vyšetření, které zachraňuje tisíce životů. Rakovinu tlustého střeva lze včas zachytit a vyléčit

Putovní výstava fotografií na podporu lidí trpících ztrátou vlasů se přesouvá do Prahy

Najdou deštné pralesy další zastání? Nová aliance má prosadit jejich větší ochranu

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Horolezec tělem i duší. Marek Holeček jde ve své nové knize až na dřeň

Inspirace z knihovny: Horolezec tělem i duší. Marek Holeček jde ve své nové knize až na dřeň

Jeden z nejlepších horolezců současnosti Marek Holeček je charakteristický svým živelným projevem,…