Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Umělá inteligence chrání životy. Japonci představili nový systém na předpověď tsunami

Ilustrační fotografie. Zdroj: Pexels

Předpovědět tsunami v řádu sekund nyní dokáže nová umělá inteligence z Japonska. Technologie určí s vysokou přesností rozsah záplav i jejich dopady na pobřežní infrastrukturu.

Tsunami vyvolávají pohyby litosférických desek na dně oceánů. V případě takového zemětřesení dokáže nová umělá inteligence poskytnout velmi přesnou předpověď rozsahu záplav, a to jen několik sekund po zemětřesení. Umožní tak krizovým týmům včas připravit plán na evakuaci obyvatel a podniknout opatření ke zmírnění dopadů tsunami.

Novou technologii představily japonské výzkumné instituty v Tokiu a Tohoku a laboratoře Fujitsu. K její tvorbě využili nejrychlejší počítač na světě, takzvaný Fugaku. Umělou inteligenci vědci vytrénovali pomocí více než 20 tisíc simulovaných scénářů tsunami. Hlavní výhodou oproti běžným predikčním systémům je fakt, že program funguje i na běžných počítačích. Doposud byla totiž předpověď možná pouze na superpočítačích, které obsahovaly obrovské databáze předchozích záplav pro srovnání a vyhodnocení blížícího se tsunami.

Související články

Zaručeně zlepší den

Tito opeřenci navštěvují česká krmítka nejčastěji. Známe výsledky ptačího sčítání

První domácí vodíková baterie zásobí domácnost obnovitelnou energií. Zvládne až dva dny bez proudu

Houby jako nevídaní pomocníci. Nový objev potvrdil jejich výjimečnost

S rakovinou lze účinně bojovat. Nové očkování zlikviduje kožní nádory