Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Umělá inteligence chrání životy. Japonci představili nový systém na předpověď tsunami

Ilustrační fotografie. Zdroj: Pexels

Předpovědět tsunami v řádu sekund nyní dokáže nová umělá inteligence z Japonska. Technologie určí s vysokou přesností rozsah záplav i jejich dopady na pobřežní infrastrukturu.

Tsunami vyvolávají pohyby litosférických desek na dně oceánů. V případě takového zemětřesení dokáže nová umělá inteligence poskytnout velmi přesnou předpověď rozsahu záplav, a to jen několik sekund po zemětřesení. Umožní tak krizovým týmům včas připravit plán na evakuaci obyvatel a podniknout opatření ke zmírnění dopadů tsunami.

Novou technologii představily japonské výzkumné instituty v Tokiu a Tohoku a laboratoře Fujitsu. K její tvorbě využili nejrychlejší počítač na světě, takzvaný Fugaku. Umělou inteligenci vědci vytrénovali pomocí více než 20 tisíc simulovaných scénářů tsunami. Hlavní výhodou oproti běžným predikčním systémům je fakt, že program funguje i na běžných počítačích. Doposud byla totiž předpověď možná pouze na superpočítačích, které obsahovaly obrovské databáze předchozích záplav pro srovnání a vyhodnocení blížícího se tsunami.

Související články

Zaručeně zlepší den

Český lékař vrátil zrak osleplé dívce. Unikátní zákrok provedl jako první na světě

Český válečný veterán rozpohyboval poraněnou páteř vlastním vynálezem. Teď ho nabízí světu

On-line závěť si člověk nakliká do dvaceti minut, říká Jiří Štěpánek, zakladatel start-upu Goodbye, který mění české pohřebnictví

Aboridžinské tajemství tréninku paměti předčí i metodu ze seriálu Sherlock

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Nikdy není pozdě změnit svůj život. Stačí jen Jíst, meditovat, milovat

Inspirace z knihovny: Nikdy není pozdě změnit svůj život. Stačí jen Jíst, meditovat, milovat

Co s životem, když se zbortí všechny naše dosavadní jistoty? Utápět se v sebelítosti,…