Úniky benzínu a dalších motorových olejů pomůže vyřešit takzvaná pylová houba. Vědci z Technické univerzity v Nanyang a Univerzity Sungkyunkwan v Jižní Koreji představili nový udržitelný materiál, který dokáže absorbovat oleje z kontaminované vody.
Obnovitelný materiál připomínající houbu vědci vytvořili ze slunečnicového pylu. Díky přírodnímu zdroji je houba zcela biologicky rozložitelná. Oproti běžným prostředkům na čištění olejových skvrn je proto materiál vstřícnější k životnímu prostředí. „Výsledky studie ukazují, že má pylová houba podobnou efektivitu jako běžné chemické absorpční materiály. Zároveň chceme poukázat na její snadnou dostupnost a udržitelnou produkci,“ uvedl jeden z autorů studie Nam-Joon Cho.
Díky povrchové vrstvě kyseliny stearové houba odpuzuje vodu. V oceánech proto zacílí výhradně na oleje, které účinně absorbuje. Materiál lze navíc využít opakovaně. Po vyždímání oleje se dá houba použít znovu, a to až celkem desetkrát. Laboratorní houba má prozatím velikost pět centimetrů, výzkumníci však plánují její postupné zvětšení pro potřeby průmyslu.
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
5 knih o seberozvoji a zdraví, které vám pomohou nastartovat nový rok
Ať už patříte k těm, kteří si dávají novoroční předsevzetí, nebo ne, pozitivní motivace se pro…