Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Naděje pro mořský život. Pylová houba dokáže efektivně vyčistit olejové skvrny v oceánech

Ilustrační foto: Pexels

Úniky benzínu a dalších motorových olejů pomůže vyřešit takzvaná pylová houba. Vědci z Technické univerzity v Nanyang a Univerzity Sungkyunkwan v Jižní Koreji představili nový udržitelný materiál, který dokáže absorbovat oleje z kontaminované vody.

Obnovitelný materiál připomínající houbu vědci vytvořili ze slunečnicového pylu. Díky přírodnímu zdroji je houba zcela biologicky rozložitelná. Oproti běžným prostředkům na čištění olejových skvrn je proto materiál vstřícnější k životnímu prostředí. „Výsledky studie ukazují, že má pylová houba podobnou efektivitu jako běžné chemické absorpční materiály. Zároveň chceme poukázat na její snadnou dostupnost a udržitelnou produkci,“ uvedl jeden z autorů studie Nam-Joon Cho.

Vědci vyvinuli houbu, která pomůže s čištěním vodních hladin od olejových skvrn. Foto: Nanyang Technological University

Díky povrchové vrstvě kyseliny stearové houba odpuzuje vodu. V oceánech proto zacílí výhradně na oleje, které účinně absorbuje. Materiál lze navíc využít opakovaně. Po vyždímání oleje se dá houba použít znovu, a to až celkem desetkrát. Laboratorní houba má prozatím velikost pět centimetrů, výzkumníci však plánují její postupné zvětšení pro potřeby průmyslu.

Související články

Zaručeně zlepší den

Zahradničení léčí psychiku a zvyšuje fyzickou kondici, potvrdila nová studie

Zvířecí terapie vrací lidem chuť do života. S delfíny je to neuvěřitelný zážitek, říká spoluzakladatelka Pomocných tlapek Michaela Freeman

Nový protinádorový přípravek pomůže prvním pacientům

Jedlá potravinářská fólie potěší životní prostředí a udrží jídlo déle čerstvé

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Svět je stále lepším místem. A to je Fakt(omluva)

Inspirace z knihovny: Svět je stále lepším místem. A to je Fakt(omluva)

Jde to s námi z kopce. Situace ve světě se horší, množství násilných činů narůstá. Také…