Unikátní kompostovatelné obaly na potraviny vyvinuli rakouští vědci, kteří se tak rozhodli využít nadprůměrné úrody podvodních rostlin v Dunaji.
Během pouhých čtyř týdnů jsou tyto rostliny schopné vyrůst do délky dvou metrů. Vídeň proto od jara do podzimu nasazuje na jejich sečbu speciální obojživelné sekačky. Přes dva tisíce tun rostlin pak končí v městské kompostárně. Vědci z vídeňské univerzity se je však rozhodli dále využít a vyrobili z nich kompostovatelné obaly a příbory. Za svůj objev získali ocenění Energy Globe Award.
První vyrobené prototypy v podobě kompostovatelného obalu na ovoce a jednorázového příboru okamžitě sklidily úspěch. Podvodní rostliny jsou navíc lokálním biologickým zdrojem, a je tedy nepravděpodobné, že by se jejich potenciál vyčerpal. Cílem výzkumníků je nyní optimalizovat celý výrobní proces a rozšířit využití vedlejších produktů. Do budoucna by mohly posloužit například při výrobě hnojiv. Další možností je fermentace za účelem výroby bioplynu.
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Inspirace z knihovny: Jak se z obyčejného člověka stane vlivná osobnost? Steve Jobs motivuje ostatní
Steve Jobs byl jako každý z nás. Člověk z masa a kostí. Co konkrétně jej odlišilo? Díky čemu uspěl?…