Úctyhodná dlouhověkost

Přestože oba bydlí v jiném státu, oba spojuje vysoký věk. Američan Herman „Hy“ Goldman oslavil své 101. Narozeniny. Jak jinak než svou oblíbenou prací. Přes oceán vzdálený Japonec Sakari Momoi se dožil 111 let a byl zapsán do Guinessovy knihy rekordů, jakožto nejstarší žijící muž.

I přes svůj vysoký věk chodí Herman Goldman čtyřikrát týdně do práce do obchodu ve městě East Hanover ve státě New Jersey. Mimo krátkou přestávku, během které sloužil v americké armádě během druhé světové války, pracuje v obchodě s příslušenstvím k osvětlení už od roku 1941, tedy těžko uvěřitelných 73 let.

Hy Původně začínal jako prodejce, poté se přesunul na pozici skladníka a uklízeče v jedné osobě a nyní pracuje jako opravář poškozených nebo nefunkčních lamp a jiných světelných těles. Do práce přitom stále jezdí autem.

Japonec Sakari Momoi, který se narodil 5. února 1903, se v prefektuře Fukušima stal učitelem. S koncem druhé světové války se přestěhoval do města Saitama, kde až do svého odchodu do důchodu působil jako ředitel místní střední školy.

Nynější titul nejstaršího muže mu náleží proto, že jeho předchůdce Alexander Imich z New Yorku zemřel v červnu ve věku 111 let a 124 dní.

Když za ním přijeli zástupci Guinessovy knihy rekordů, aby mu slavnostně předali certifikát, Momoi se jím svěřil, že by si přál žít ještě déle. „Řekněme další dva roky,“ řekl Momoi, oblečen do slavnostního tmavého obleku doplněného stříbrnou kravatu.

A co ve svém věku dělá? Nejraději prý čte knihy, zejména pak čínskou poezii.

Unikátem je, že v Japonsku žije nejvíce stoletých lidí na světě. Podle loňských údajů je jich více než 51 000. To dokazuje i fakt, že nejstarší žijící ženou je jeho krajanka Misao Okawa, která letos oslavila 116 let.

Zdroj: http://www.novinky.cz/koktejl/345448-nejstarsimu-zijicimu-muzi-sveta-je-111-let.html;
http://www.novinky.cz/koktejl/345427-sve-101-narozeniny-oslavil-praci-prestat-nehodla.html

Autor článku

Profilový obrázek