Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Učitelé si od listopadu finančně polepší

Ilustrační fotografie. Zdroj: Dollar Photo Club

Na výplatní pásce učitelů s více než dvaatřicetiletou praxí bude od listopadu letošního roku o 1590 korun více. Učitelům s dlouholetou praxí poroste tarifní plat více než nováčkům, ale i ty čeká přilepšení, a to v průměru asi o tři procenta. Nový tarif, podle kterého si matadoři si přijdou asi na 28 tisíc korun hrubého, schválila v říjnu vláda.

Čím delší praxe, tím vyšší nárůst platu. Takovým heslem se řídí učitelé státních škol v České republice. Díky nárůstu platů si od listopadu polepší finančně všichni, avšak s delší praxí se zvyšuje procentuální růst platu. Například učitelé, kteří se věnují praxi šest let, budou mít o 2,5 procenta více, tedy jim plat vzroste z 21 tisíc korun na 21 530 korun. Kromě učitelů se platy zvednou o tři procenta i nepedagogickým pracovníkům, a to například kuchařkám nebo školníkům.

Snaha o vytvoření lepších tarifních platů vláda vytvořila především proto, že v minulosti neměli pedagogové dlouho před koncem profesní dráhy vidinu zvýšení platu. „Když učitel ukončil vysokou školu v 25 letech, tak v 52 letech už dosáhl stropu a neměl žádnou perspektivu. Také jsme to chtěli kvůli pozdějšímu odchodu do důchodu,“ vysvětlil pro ČTK předseda školských odborů František Dobšík. Podle učitelů a odborářů jsou platy stále nedostatečně vysoké, a chtějí se v budoucnosti snažit o další zvýšení.

Zdroj: ČTK

Související články

Zaručeně zlepší den

Tito opeřenci navštěvují česká krmítka nejčastěji. Známe výsledky ptačího sčítání

První domácí vodíková baterie zásobí domácnost obnovitelnou energií. Zvládne až dva dny bez proudu

Houby jako nevídaní pomocníci. Nový objev potvrdil jejich výjimečnost

S rakovinou lze účinně bojovat. Nové očkování zlikviduje kožní nádory