Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Turban místo baretu – jediný Rembrandtův obraz v českých sbírkách se vrací do Národní galerie

Učenec ve studovně, jediné dílo Rembrandta van Rijna v českých sbírkách, se po roce restaurování vrací do Šternberského paláce v Praze. Znovuvystavení obrazu doprovází také projekt After Rembrandt.

Jediné dílo Rembrandta van Rijna v českých sbírkách nazvané Učenec ve studovně z roku 1634 se po roce restaurování vrací do Šternberského paláce v Praze. Vystavení obrazu, který patří k nejcennějším dílů Národní galerie, doplňuje projekt After Rembrandt. Ten postupně představí tvorbu čtyř současných autorů reflektujících Rembrandtovy malby.

Samotnému restaurování předcházel podrobný průzkum skenerem, snímajícím obraz v několika hladinách infračerveného spektra. Odhalena přitom byla autorská změna, a to v malbě baretu – místo něho totiž Rembrandt původně zamýšlel turban.

Vše začalo v roce 2012 výstavou Rembrant&Co, jež prezentovala nizozemské malířství 17. století. Rembrandt zde byl zastoupen dvěma díly, přičemž jedním z nich byl také výše zmíněný obraz. Restaurování finančně zajistila Bank of America Merrill Lynch. Ta od roku 2010 pomohla v obnově více než 70 uměleckým dílům ve 27 zemích.

A co vlastně obraz Učenec ve studovně zobrazuje? Muž oblečený do sametového pláště s kožešinou zdobenou zlatými řetězy je zde představen v momentě přerušení četby knihy ležící na stole. Snahou umělce přitom bylo zachytit zajímavou fyziognomii, výraz a duševní rozpoložení dané postavy.

Při restaurování byla ponechána spodní stará laková vrstva, aby se zachovala patina dokazující obrazu stáří téměř čtyři sta let. Ale například všechny retuše byly odstraněny.

Kromě Učence ve studovně vlastní Národní galerie ještě sedmdesát Rembrandtových grafických listů.

Zdroj: http://www.ceskatelevize.cz/ct24/kultura/286911-jediny-cesky-rembrandt-se-vraci-ucenec-ve-studovne-opet-vystaven/

Související články

Zaručeně zlepší den

V životě mám jiné priority než hezkou postavu, říká Kristýna Dolejšová z blogu Za normální holky

Postavte přístřešek pro sýkorky. Přinášíme tipy, jak správně vyrobit ptačí budku

Čeští vědci vyvinuli revoluční UV roušku. Ochrání ostatní i majitele

V unikátním krmítku mění ptáci odpadky za potravu. A úspěšně

Inspirativní rozhovor

Vím, že nepřestanu pomáhat druhým, říká Silvie Dymáková, která vrací samoživitelkám energii do života

Vím, že nepřestanu pomáhat druhým, říká Silvie Dymáková, která vrací samoživitelkám energii do života

Přečtěte si rozhovor s novinářkou, dokumentaristkou a matkou v jedné osobě, Silvou Dymákovou.