Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Tři čtvrtiny Evropanů o Vánocích pomáhají druhým

2 minuty radosti
Zdroj ilustrační fotografie: Pexels

Štědrost a solidarita neodmyslitelně patří k vánočním svátkům. Potvrzuje to průzkum společnosti Mastercard. Více než tři čtvrtiny evropských spotřebitelů se letos o Vánocích snaží pomoci místním podnikatelům a lidem, které přímo neznají.

Každý pátý kupuje dárky na podporu dobročinnosti a 59 procent osob vědomě podporuje místní komunitu nakupováním v lokálních obchodech. „Pro mnohé z nás budou letošní Vánoce nepochybně jiné než dřív. Svátky na konci roku byly vždy velmi významnou příležitostí k nákupům, ale rok 2020 byl pro všechny velmi složitý,“ uvedl prezident Mastercard Europe Mark Barnett. „O to víc zahřeje u srdce, když člověk zjistí, že lidé po celé Evropě věnují daleko více svých myšlenek a času pořizováním vánočních dárků pro druhé. Nakupování u místních dodavatelů je letos velmi cennou vzpruhou nejen pro lokální komunity, ale pro ekonomiku jako celek, neboť právě malé podniky jsou páteří evropského hospodářství,“ poznamenal Barnett.

Události letošního roku mají za následek, že jsou lidé daleko starostlivější vůči svému okolí. Na 17 procent respondentů v průzkumu uvedlo, že kupují dárky cizím lidem, aby jim na konci náročného roku pomohli. I když 58 procent nakupujících uvádí, že musí po letošním roce omezit výdaje, více než polovina říká, že k pořizování dárků přistupuje osobněji než dříve. Někteří adoptovali zvíře na dálku, jiní zase věnovali peníze na charitu.

Průzkum uskutečnila v listopadu nezávislá společnost Fly Research na vzorku 16 tisíc respondentů v 15 zemích.

Zdroj: České noviny

Související články

Zaručeně zlepší den

Čerpejte příspěvky státu. Pomůže vám uhradit zateplení nebo nová okna

Co jsou houbová města a mohla by vyřešit čínskou vodní krizi?

Budou houbičky léčit deprese? Vědci hledají dobrovolníky do studie

Revoluce ve zdravotnictví. Vědci umí vypěstovat krev v laboratoři

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jóga pro holky ze Západu je barevným průvodcem na cestě k ženskému zdraví

Inspirace z knihovny: Jóga pro holky ze Západu je barevným průvodcem na cestě k ženskému zdraví

Jak se mít ráda? Jak o sebe prostřednictvím jógy pečovat? A jak sladit svou praxi s ženským cyklem?…