Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Tramvaj bez trolejí? Brázdila ostravské ulice

Ostravskými ulicemi projížděla zvláštní tramvaj. Jezdila sice po kolejích, ale trakční vedení absolutně nepotřebovala. Šlo o testování tramvaje na baterky v ostrém provozu. Test dopadl dobře a nyní už se budou tramvaje sériově vyrábět. U nás je ale zatím neuvidíte. Prvních sedm vozů míří do amerického Seattlu.

Vývoj tramvaje dokončila jako první u nás strojírenská společnost Inekon Group. V Seattlu dají za sedm tramvají 30 milionů dolarů, tedy více než 700 milionů korun. Součástí kontraktu je rovněž opce na pořízení dalších devatenácti tramvají s bateriovým pohonem. Inekon Group podal žádost o udělení patentu na celkový koncept propojení bateriového systému s řízením tramvají.

Nový model je schopný na baterky ujet až šestnáct kilometrů a na přání amerického zákazníka je maximální rychlost při jízdě na baterii omezena na 32 kilometrů v hodině. A proč se výrobci rozhodli pro tramvaj na baterky? Začínají prý být velice žádané v centrech historických měst, které troleje zbytečně hyzdí. Tramvaje na baterky vyvíjí také Škoda Transporation, která zatím odzkoušela podobnou technologii pouze ve zkušebním areálu. V ostrém provozu byl tedy Inekon první.

 

FOTO: Tramvaj na baterky, Inekon Group

 

Veronika Kábrtová

 

Související články

Zaručeně zlepší den

Studenti MENDELU propojují manažerské schopnosti s pomocí neziskovkám na každoročním Dobrotrhu

Vládní novinky: vyšší přídavky na děti a příspěvek na bydlení už i pro střední třídu

Čerpejte příspěvky státu. Pomůže vám uhradit zateplení nebo nová okna

Teprve 22letý student vymyslel čip s názvem Z2

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Moje milá smrti pomáhá přijmout ztrátu blízkého a najít sílu žít

Inspirace z knihovny: Moje milá smrti pomáhá přijmout ztrátu blízkého a najít sílu žít

Spousta lidí se jí bojí, protože se s ní všichni bez výjimky alespoň jednou v životě setkáme. Co je…