Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Toyota zdarma uvolnila své patenty pro vodíková vozidla

FOTO: Toyota Mirai, první komerčně dostupné auto na vodík, Toyota, hybrid.cz

Toyota se rozhodla dát k dispozici svých téměř 6000 patentů, které souvisí s vodíkovými palivovými články. Automobilka se neobává, že by ji tento krok nějakým způsobem poškodil. Od vstřícného gesta očekává rychlejší rozvoj vodíkové technologie v automobilovém průmyslu a snadnější cestu ke snižování emisí.

Své rozhodnutí, poskytnout své patenty ostatním společnostem, Toyota zveřejnila na veletrhu CES 2015 v Las Vegas. Přesně se jedná o 5680 patentů spojených s vodíkovým pohonem. 1970 z nich se týká palivových článků, 3350 souvisí se softwarem, jenž obsluhuje systém palivových článků, 290 zahrnuje vysokotlaké vodíkové nádrže a zbývajících 70 je spojeno s výrobou a distribucí vodíku. Obdobným způsobem se v loňském roce zachovala automobilka Tesla Motors, která uvolnila své patenty týkající se elektrického pohonu svých elektromobilů.

Většinu z uvedených patentů Toyota použila při výrobě svého posledního modelu Mirai. Jedná se o jeden z prvních automobilů využívající vodík ke svému provozu. Na rozdíl od klasických benzínových nebo naftových agregátů však vodík neslouží přímo jako palivo motoru. Velmi zjednodušeně řečeno plní funkci výrobce elektřiny, která následně prostřednictvím elektromotoru uvede vozidlo do chodu.

V tomto roce plánuje japonská automobilka prodat okolo 700 kusů zmiňovaného modelu Mirai. Se svou novinkou se představí v USA a Evropě. V přepočtu se má cena Toyoty Mirai v USA pohybovat okolo 1,3 milionů korun. V Evropě si budou muset zájemci připlatit o něco více, kalkuluje se s cenou zhruba 1,8 milionů korun. Věřme, že vstřícné gesto japonské automobilky nezůstane bez odezvy a v blízké budoucnosti se budeme moci těšit na vozidla, jejichž výroba a provoz zatíží životní prostředí jen minimálně, a jejichž další předností bude příznivá cena pro zákazníky.

 

lidovky.cz, Oldřich Večeřa  

Související články

Zaručeně zlepší den

V životě mám jiné priority než hezkou postavu, říká Kristýna Dolejšová z blogu Za normální holky

Postavte přístřešek pro sýkorky. Přinášíme tipy, jak správně vyrobit ptačí budku

Čeští vědci vyvinuli revoluční UV roušku. Ochrání ostatní i majitele

V unikátním krmítku mění ptáci odpadky za potravu. A úspěšně

Inspirativní rozhovor

Vím, že nepřestanu pomáhat druhým, říká Silvie Dymáková, která vrací samoživitelkám energii do života

Vím, že nepřestanu pomáhat druhým, říká Silvie Dymáková, která vrací samoživitelkám energii do života

Přečtěte si rozhovor s novinářkou, dokumentaristkou a matkou v jedné osobě, Silvou Dymákovou.