Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Titul pták roku pro rok 2019 nosí hrdlička divoká

2 minuty radosti
Zdroj fotografií: Jiří Hornek

Hrdliččin zval ku lásce hlas… psal už Karel Hynek Mácha. Víte ale, jak takový hrdliččin hlas vlastně zní? Nebo jak ona hrdlička vypadá? Povědomí o tomto druhu chce skrze titul pták roku rozšířit Česká společnost ornitologická.

Titul pták roku se uděluje každoročně se záměrem upozornit na ubývání konkrétního druhu a zároveň ho představit veřejnosti. Letos padla volba na hrdličku divokou, jejíž populace čítá v Česku podle odhadů 40 až 80 tisíc párů. „V porovnání s výsledky sčítání na začátku 80. let 20. století ubyla z naší krajiny více než polovina počtu hrdliček. Hlavními příčinami jsou intenzivní zemědělství na hnízdištích i zimovištích a také lov,“ uvádí ředitel České společnosti ornitologické Zdeněk Vermouzek.

Setkat se s hrdličkou ve volné přírodě je čím dál vzácnější. I proto ornitologové symbolicky na 1. května vyzývají veřejnost k vycházkám právě za hrdliččiným zpěvem. Na svých stránkách zároveň radí, jak poznat hrdličku na pohled i po sluchu.

Související články

Zaručeně zlepší den

Máte strach ze smrti? Vědci odhalili, jak mu čelit s větším klidem

Vyšetření, které zachraňuje tisíce životů. Rakovinu tlustého střeva lze včas zachytit a vyléčit

V Česku se daří snižovat plýtvání jídlem. IKEA ušetřila 240 tisíc porcí

Najdou deštné pralesy další zastání? Nová aliance má prosadit jejich větší ochranu

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Duhový chodníček vás provede všemi odstíny dětské hravosti

Inspirace z knihovny: Duhový chodníček vás provede všemi odstíny dětské hravosti

Jaké to je, když přijde déšť na návštěvu? A co když uletí balónky? Novinka z pera básnířky Zuzany…