Neinvazivní měření hladiny kyslíku v krvi může například u covidových pacientů umožnit nový senzor vědců z Tuftsovy Univerzity v USA. Zařízení se podobá tetování, které při různých hladinách kyslíku září na kůži.
Speciální senzor je vyrobený z gelu z vláken hedvábí, jehož vlastnosti z něj dělají vhodný implantační materiál. Hedvábí dokáže navázat různé přídatné látky bez změny jejich chemické struktury, čehož vědci využili právě při vývoji senzoru. Na hedvábném gelu se nachází látka zvaná PdBMAP, která vydává světlo podle množství kyslíku ve svém prostředí. Podle hladiny kyslíku v krvi tak senzor vydává různou intenzitu světla, kterou můžeme pozorovat na kůži. Pod pokožkou vydrží zařízení až jeden rok, načež se v těle rozloží bez rizika imunitní reakce.
„Dokážeme si představit množství scénářů, ve kterých náš senzor může být užitečný. Především to bude v situacích, kdy pacient musí být dlouhodobě monitorován mimo klinické prostředí,“ uvedl autor senzoru Thomas Falcucci. V budoucnu tak senzor může sloužit například k měření hladiny cukru u diabetiků či dalších látek v krvi při intoxikaci.
Zdroj: Tufts University, Optimistdaily, Wiley Online Library
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Inspirace z knihovny: Vzdát můžeš zítra. Richard Štěpánek ve své knize povzbuzuje k životu
Vždycky je pro co žít. Touto větou by se dal shrnout obsah knihy Vzdát můžeš zítra, kterou napsal…