Dočasné elektronické tetování může pomoci s kontrolou zdravotního stavu sportovců i lékařských pacientů. Zařízení vědců z londýnské univerzity UCL a Italského technologického institutu totiž při změně fyzického stavu nositele vyzařuje LED světlo.
Takzvané OLED tetování se aplikuje stejně snadno jako klasická tetovačka ze žvýkačky. Po přiložení na kůži jej stačí přetřít vodou a následně sejmout horní papírovou vrstvu. „Výhoda této technologie spočívá v tom, že se velmi snadno aplikuje i používá a zároveň je nízkonákladová. Tetování se pak dá jednoduše smýt vodou a mýdlem,“ uvedl autor studie zveřejněné v časopise Advanced Technology Materials Virgilio Mattoli.
Zařízení využívá systém elektrod a polymeru, který v elektrickém poli vyzařuje světlo. V kombinaci se senzorem potu chytré tetování zaznamená, když je člověk dehydratovaný nebo mu hrozí spálení sluncem. Pomůže tak například při venkovních sportech. Technologie umožňuje celou řadu dalších způsobů využití, od monitorování stavu lékařských pacientů až po módu.
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Inspirace z knihovny: Moje milá smrti pomáhá přijmout ztrátu blízkého a najít sílu žít
Spousta lidí se jí bojí, protože se s ní všichni bez výjimky alespoň jednou v životě setkáme. Co je…