Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Tajemství psí inteligence: víte, proč naklánějí hlavu, když na ně mluvíme?

Ilustrační foto: Pixabay

Psi patří mezi naše nejlepší zvířecí kamarády stovky let. Víme o jejich potřebách a chování přesné informace, přesto existují dosud neobjasněné oblasti. Jednou z nich je například psí inteligence. Ve výzkumu zveřejněném na portále Springer Nature se jí zabývali vědci z maďarské univerzity pod vedením Andrea Sommese.

Studie zaměřená na objasnění psí inteligence na začátku zahrnovala čtyřicet psů různých plemen. Ti byli učeni, aby si zapamatovali názvy vybraných hraček. Následně po nich bylo vyžadováno, aby tyto hračky donesli. Do následující fáze experimentu pak postoupilo sedm nejnadanějších psů. Všechny byly stejného plemene – border kolie. Nejlepším ze zúčastněných byl pes jménem Whisky, kterému se podařilo správně určit hračky v 54 případech z celkového počtu 59.

Společným rysem všech sedmi nadaných border kolií byla skutečnost, že než aportovaly hračku, naklonily hlavu. Tým vědců se proto následně na tento jev zaměřil. Podle prvotních výsledků psi naklání hlavu ve chvíli, kdy jejich mozek zpracovává to, co právě slyšeli. Vědci přitom předpokládají, že tento jev souvisí s mentálním zpracováváním informace a je tedy známkou vysokého soustředění daného psa. Každý pes je navíc buď „pravák“, nebo „levák“ – naklání hlavu na jednu nebo druhou stranu. Pro získání podrobnějších informací však bude zapotřebí provést další studie.

Související články

Zaručeně zlepší den

Méně jíst dramaticky prodlužuje život a zpomaluje stárnutí mozku

Psaní rukou zlepšuje spojení v mozku více než psaní na klávesnici

Kniha o Harry Potterovi má hodnotu 11 tisíc liber

Kurz „Revma v klidu“ pomáhá lidem s revmatickým onemocněním

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Utopia Avenue přináší příběh fiktivní kapely z 60. let

Inspirace z knihovny: Utopia Avenue přináší příběh fiktivní kapely z 60. let

Jaké bylo mít hudební skupinu v 60. letech minulého století? Celosvětově uznávaný spisovatel David…