Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Tajemství psí inteligence: víte, proč naklánějí hlavu, když na ně mluvíme?

Ilustrační foto: Pixabay

Psi patří mezi naše nejlepší zvířecí kamarády stovky let. Víme o jejich potřebách a chování přesné informace, přesto existují dosud neobjasněné oblasti. Jednou z nich je například psí inteligence. Ve výzkumu zveřejněném na portále Springer Nature se jí zabývali vědci z maďarské univerzity pod vedením Andrea Sommese.

Studie zaměřená na objasnění psí inteligence na začátku zahrnovala čtyřicet psů různých plemen. Ti byli učeni, aby si zapamatovali názvy vybraných hraček. Následně po nich bylo vyžadováno, aby tyto hračky donesli. Do následující fáze experimentu pak postoupilo sedm nejnadanějších psů. Všechny byly stejného plemene – border kolie. Nejlepším ze zúčastněných byl pes jménem Whisky, kterému se podařilo správně určit hračky v 54 případech z celkového počtu 59.

Společným rysem všech sedmi nadaných border kolií byla skutečnost, že než aportovaly hračku, naklonily hlavu. Tým vědců se proto následně na tento jev zaměřil. Podle prvotních výsledků psi naklání hlavu ve chvíli, kdy jejich mozek zpracovává to, co právě slyšeli. Vědci přitom předpokládají, že tento jev souvisí s mentálním zpracováváním informace a je tedy známkou vysokého soustředění daného psa. Každý pes je navíc buď „pravák“, nebo „levák“ – naklání hlavu na jednu nebo druhou stranu. Pro získání podrobnějších informací však bude zapotřebí provést další studie.

Související články

Zaručeně zlepší den

Britský ostrov je ideální pro pozorování hvězd. Získal ocenění za skutečně tmavé nebe

Česko má nový světový rekord, získal ho Vencl za ponor pod led do hloubky 52 metrů

Inspirace z knihovny: Zahrajte si na astronomy a najděte souhvězdí

Divoké zvěři se daří v nárazníkové zóně mezi Severní a Jižní Koreou

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Duhový chodníček vás provede všemi odstíny dětské hravosti

Inspirace z knihovny: Duhový chodníček vás provede všemi odstíny dětské hravosti

Jaké to je, když přijde déšť na návštěvu? A co když uletí balónky? Novinka z pera básnířky Zuzany…