Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Švýcarsko se chce do roku 2050 stát klimaticky neutrální zemí

Zdroj fotografie: Pixabay

Švýcarsko se přidalo k Velké Británii, Francii a Švédsku. Do roku 2050 se chce stát zemí, která přestane vypouštět do ovzduší více skleníkových plynů, než kolik se jich dá technicky uskladnit nebo kolik je schopná příroda sama vstřebat. Vláda země se tak rozhodla na základě vědeckých informací zveřejněných v loňském roce panelem OSN pro změny klimatu (IPCC).

Právě vědci z IPCC varovali, že pokud státy do roku 2050 nezastaví vypouštění emisí, globální teplota do konce století stoupne o více než jeden a půl stupně. Toto oteplení pak bude mít velký dopad na fungování ekosystémů. K úplnému zastavení vypouštění emisí je potřeba velké změny ve fungování hospodářství včetně skoro úplného zastavení spalování fosilních paliv.

Klimatickou neutralitu už kromě Švýcarska do svých zákonů zařadila Francie, Velká Británie a Švédsko, letos se stejný krok očekává od Německa. V rámci Evropské unie se ale názory na uhlíkovou neutralitu liší. Většina zemí sice s návrhem souhlasí, některé jej ale blokují. Námitky má například Polsko, ale i Česká republika.

Zdroj: Aktuálně.cz

Související články

Zaručeně zlepší den

Zahradničení léčí psychiku a zvyšuje fyzickou kondici, potvrdila nová studie

Zvířecí terapie vrací lidem chuť do života. S delfíny je to neuvěřitelný zážitek, říká spoluzakladatelka Pomocných tlapek Michaela Freeman

Nový protinádorový přípravek pomůže prvním pacientům

Jedlá potravinářská fólie potěší životní prostředí a udrží jídlo déle čerstvé

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Mnich, který prodal své ferrari, vás vytrhne ze zběsilé jízdy životem

Inspirace z knihovny: Mnich, který prodal své ferrari, vás vytrhne ze zběsilé jízdy životem

Za peníze si štěstí nekoupíš. Pracovní úspěchy nepředčí rodinné zázemí. Radost se skrývá v …