Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Švýcarsko se chce do roku 2050 stát klimaticky neutrální zemí

Zdroj fotografie: Pixabay

Švýcarsko se přidalo k Velké Británii, Francii a Švédsku. Do roku 2050 se chce stát zemí, která přestane vypouštět do ovzduší více skleníkových plynů, než kolik se jich dá technicky uskladnit nebo kolik je schopná příroda sama vstřebat. Vláda země se tak rozhodla na základě vědeckých informací zveřejněných v loňském roce panelem OSN pro změny klimatu (IPCC).

Právě vědci z IPCC varovali, že pokud státy do roku 2050 nezastaví vypouštění emisí, globální teplota do konce století stoupne o více než jeden a půl stupně. Toto oteplení pak bude mít velký dopad na fungování ekosystémů. K úplnému zastavení vypouštění emisí je potřeba velké změny ve fungování hospodářství včetně skoro úplného zastavení spalování fosilních paliv.

Klimatickou neutralitu už kromě Švýcarska do svých zákonů zařadila Francie, Velká Británie a Švédsko, letos se stejný krok očekává od Německa. V rámci Evropské unie se ale názory na uhlíkovou neutralitu liší. Většina zemí sice s návrhem souhlasí, některé jej ale blokují. Námitky má například Polsko, ale i Česká republika.

Zdroj: Aktuálně.cz

Související články

Zaručeně zlepší den

Vykouzlete si doma francouzskou atmosféru. Postavte si metr a půl vysokou Eiffelovu věž z kostek

Ve Francii chodí místo čerta s Mikulášem řezník. Poznejte tradice v zahraničí

Nejunikátnější pohled na Český Krumlov je z Křížové hory, říká Laskavec Dalibor Uhlíř

Vědci našli dvě galaxie ukryté na okraji času i prostoru

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Vzdát můžeš zítra. Richard Štěpánek ve své knize povzbuzuje k životu

Inspirace z knihovny: Vzdát můžeš zítra. Richard Štěpánek ve své knize povzbuzuje k životu

Vždycky je pro co žít. Touto větou by se dal shrnout obsah knihy Vzdát můžeš zítra, kterou napsal…