Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Švýcarsko má nový světový rekord – nejdelší osobní vlak

Švýcarský vlak získal titul nejdelšího osobního vlaku v historii. Foto: Swiss Image

Švýcarská železnice v předchozím roce oslavila 175 let a při té příležitosti v říjnu vznikl nejdelší osobní vlak světa, který kdy vyjel. Celkově měřil rekordních 1 906 metrů a skládal se ze sta vozů o hmotnosti 2 990 tun. Trasa byla dlouhá 25 kilometrů a jízda trvala téměř hodinu, uvedl server CNN.

U příležitosti výročí existence železnice se švýcarská společnost Rhätische Bahn rozhodla vytvořit vlak, který se skládal z pětadvaceti elektrických vlaků Capricorn a překonal část takzvané Albulské dráhy, která je zapsaná na seznamu světového dědictví UNESCO. Tato trasa se nachází v Alpách ve východním Švýcarsku a vlak jel ze stanice Preda (1 788 m. n. m.) do stanice Alvenau (999 m. n. m.) . Za 25 kilometrů tedy musel klesnout o téměř 800 metrů.

Trasa, kterou vlak absolvoval, měla kromě strmého vyvýšení také úzké zatáčky, 22 tunelů a 48 mostů. Po celou cestu vlak nepřekročil rychlost 35 kilometrů v hodině a kromě 21 techniků jej obsluhovalo 7 strojvedoucích. „Všichni známe Albulskou dráhu velmi dobře, každou změnu směru, každý sklon,“ řekl vedoucí strojvedoucí Andreas Kramer den před výjezdem. „Potřebujeme být stoprocentně synchronizovaní, každou sekundu. Každý musí mít svou rychlost a ostatní systémy neustále pod kontrolou.“ Této cesty se zúčastnilo 3 000 cestujících, kteří si jízdenku museli zakoupit předem.

Související články

Zaručeně zlepší den

Herečka a zpěvačka Kateřina Pechová: Potřebuji být pořád v běhu

Nejstarší ježek na světě žil v Dánsku

Soutěž Sestra sympatie letos vyhrála olomoucká sestřička Kateřina Petulová

Které písničky dělají lidem největší radost?

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Sny nám říkají mnohem více, než si myslíme. Jak je rozklíčovat?

Inspirace z knihovny: Sny nám říkají mnohem více, než si myslíme. Jak je rozklíčovat?

Noční výlety do říše snů jsou často skvělou zábavou a opravdovým odreagováním. Člověk v nich může…