Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Světovou ekonomiku letos čeká růst

Ilustrační fotografie. Zdroj: Dollar Photo Club

Analytici odhadují, že celková ekonomika světa poroste v roce 2016 o 2,4 procenta. To je podobný výsledek, kterého dosáhla světová ekonomika v roce 2015. Podle odhadů se bude dařit především ekonomice Spojených států amerických a Indie.

Odhady analytiků finanční společnosti Swiss Life ohledně růstu světové ekonomiky se pohybují od 2,4 procent do 2,9 procent. Nejlépe si povede americká ekonomika, která zůstane i v roce 2016 světovou jedničkou. Na druhém místě stojí Evropská unie a na třetím Čína, která podle prognóz poroste o 2,5 procenta.

Výsledný růst jednotlivých ekonomik záleží na tom, jak se vyrovnají s výzvami, kterým v současnosti čelí. V USA může růst ekonomiky ovlivnit nízká inflace a volby do kongresu a na úřad prezidenta USA. U Evropy záleží, jak se vypořádá s uprchlickou krizí. Situaci také může ztížit britské referendum o odstoupení z unie či neplnění závazků Řecka vůči mezinárodním věřitelům.

Nízké ceny ropy na světových trzích zase výrazně ovlivňují světové ekonomiky, jejichž příjmy do rozpočtu jsou na ceně této suroviny přímo či nepřímo závislé. Ropná krize postihla například ekonomiku Ruska, Ázerbájdžánu či Venezuely. Země proto podnikají nápravná opatření, která mají výsledky jejich ekonomiky opět zlepšit.

Zdroj: ČTK

Související články

Byznys

Státní zaměstnanci si přilepší o 3,5%. Čeká zlepšení i hasiče a policisty?

Byznys

České ekonomice se i nadále daří

Byznys

Řecká ekonomika se začíná probouzet

Byznys

Češi si v průměru vydělají 25 500 korun měsíčně, což je o 583 korun více než loni

Zaručeně zlepší den

Naděje pro pacienty se závažným průběhem covidu. Vědci zjistili, které léky napomáhají zotavení

Dobrá zpráva pro ty, kteří prodělali koronavirus. Podle vědců získávají na několik měsíců imunitu

Konec exekucí v Česku? Nový web pomáhá najít cestu z dluhové pasti

Zatočí s plevelem i cenou biozeleniny. V Opavě vznikl stroj, který slibuje revoluci v zemědělství

Inspirativní rozhovor

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Přečtěte si rozhovor s Danou Škorpilovou, která po padesátce skončila kariéru manažerky a začala pomáhat ostatním jako osobní trenérka a výživová poradkyně.