Tým výzkumníků z TU Delft předvedl jako první na světě jednosměrný supravodič s nulovým odporem, který blokuje jakýkoli proud přicházející v opačném směru.
Podle zprávy SciTech Daily by objev mohl umožnit masivní úspory energie a zároveň zrychlit počítače až 400krát. Vedoucí týmu docent Mazhar Ali a výzkumníci z TU Delft zveřejnili svůj nový výzkum v časopise Nature. Nastínili v něm, jakým způsobem by jejich práce na supravodivých diodách mohla výrazně posílit oblast výpočetní techniky.
Výhody supravodičů
Supravodiče mají potenciál stokrát zrychlit elektronická zařízení a zároveň eliminovat energetické ztráty. Doposud však vyžadovaly přítomnost magnetického pole, aby jim zabránila ve vedení ve všech směrech, což znamená, že pro klasické počítačové práce nejsou praktické. Tým TU Delft poskytl alternativní metodu řízení směru proudu v supravodiči bez magnetů. Použili nový kvantový materiál vyvinutý týmem materiálové fyziky na Univerzitě Johnsona Hopkinsse s názvem Nb3Br8. Podobně jako u grafenu je materiál atomově tenký. Rozhodující však je, že tento specifický materiál má svůj vlastní elektrický dipól.
Vědci postavili mnoho různých zařízení, aby otestovali svůj supravodič, a pokaždé zjistili, že umožňuje silný jednosměrný proud bez použití magnetického pole.
Budoucnost supravodičů
Jednou z překážek, kterou však musí výzkumníci překonat, je otázka použitelnosti při pokojové teplotě. Dosavadní testy byly prováděny při extrémně nízkých teplotách pod -196 °C. Pokud tým TU Delft dokáže přijít na to, jak provozovat supravodič při normálnějších teplotách, bude pak mnohem blíže k dalšímu kroku, kterým je prozkoumat, zda je možné, aby byl supravodič přizpůsoben pro hromadnou výrobu.
Výzkumníci z TU Delft věří, že jejich supravodič by byl nejlépe využit v centralizovaných serverových „farmách“ a superpočítačích. Přispěl by tak k prospěchu co největšího počtu lidí za nejnižší náklady.
Zdroj: Interesting Engineering
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Inspirace z knihovny: I smrt má srdce. Zlodějka knih představuje její něžnou stránku
Jaká je smrt? Mnozí známe její podobu ze strašidelných příhod, kde byla obvykle popisovaná jako…