Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Světově první jednosměrný supravodič by mohl zrychlit počítače 400krát

Ilustrační foto: Pixabay

Tým výzkumníků z TU Delft předvedl jako první na světě jednosměrný supravodič s nulovým odporem, který blokuje jakýkoli proud přicházející v opačném směru.

Podle zprávy SciTech Daily by objev mohl umožnit masivní úspory energie a zároveň zrychlit počítače až 400krát. Vedoucí týmu docent Mazhar Ali a výzkumníci z TU Delft zveřejnili svůj nový výzkum v časopise Nature. Nastínili v něm, jakým způsobem by jejich práce na supravodivých diodách mohla výrazně posílit oblast výpočetní techniky.

Ilustrační foto: Pexels

Výhody supravodičů

Supravodiče mají potenciál stokrát zrychlit elektronická zařízení a zároveň eliminovat energetické ztráty. Doposud však vyžadovaly přítomnost magnetického pole, aby jim zabránila ve vedení ve všech směrech, což znamená, že pro klasické počítačové práce nejsou praktické. Tým TU Delft poskytl alternativní metodu řízení směru proudu v supravodiči bez magnetů. Použili nový kvantový materiál vyvinutý týmem materiálové fyziky na Univerzitě Johnsona Hopkinsse s názvem Nb3Br8. Podobně jako u grafenu je materiál atomově tenký. Rozhodující však je, že tento specifický materiál má svůj vlastní elektrický dipól.

Vědci postavili mnoho různých zařízení, aby otestovali svůj supravodič, a pokaždé zjistili, že umožňuje silný jednosměrný proud bez použití magnetického pole.

Budoucnost supravodičů

Jednou z překážek, kterou však musí výzkumníci překonat, je otázka použitelnosti při pokojové teplotě. Dosavadní testy byly prováděny při extrémně nízkých teplotách pod -196 °C. Pokud tým TU Delft dokáže přijít na to, jak provozovat supravodič při normálnějších teplotách, bude pak mnohem blíže k dalšímu kroku, kterým je prozkoumat, zda je možné, aby byl supravodič přizpůsoben pro hromadnou výrobu.

Výzkumníci z TU Delft věří, že jejich supravodič by byl nejlépe využit v centralizovaných serverových „farmách“ a superpočítačích. Přispěl by tak k prospěchu co největšího počtu lidí za nejnižší náklady.

Zdroj: Interesting Engineering

Související články

Zaručeně zlepší den

Česku se navýšil počet evropských patentů, za minulý rok šlo o více než 240 přihlášek

Zlepšete své vůdčí schopností: Odkryjte potenciál strategického řízení

Procento žen v politice se stále zvyšuje, v Česku ale zatím podíl vyvážený není

Chcete šťastnější vztah? Mluvte se svým partnerem jako se psem

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Duhový chodníček vás provede všemi odstíny dětské hravosti

Inspirace z knihovny: Duhový chodníček vás provede všemi odstíny dětské hravosti

Jaké to je, když přijde déšť na návštěvu? A co když uletí balónky? Novinka z pera básnířky Zuzany…