Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Světově první jednosměrný supravodič by mohl zrychlit počítače 400krát

Ilustrační foto: Pixabay

Tým výzkumníků z TU Delft předvedl jako první na světě jednosměrný supravodič s nulovým odporem, který blokuje jakýkoli proud přicházející v opačném směru.

Podle zprávy SciTech Daily by objev mohl umožnit masivní úspory energie a zároveň zrychlit počítače až 400krát. Vedoucí týmu docent Mazhar Ali a výzkumníci z TU Delft zveřejnili svůj nový výzkum v časopise Nature. Nastínili v něm, jakým způsobem by jejich práce na supravodivých diodách mohla výrazně posílit oblast výpočetní techniky.

Ilustrační foto: Pexels

Výhody supravodičů

Supravodiče mají potenciál stokrát zrychlit elektronická zařízení a zároveň eliminovat energetické ztráty. Doposud však vyžadovaly přítomnost magnetického pole, aby jim zabránila ve vedení ve všech směrech, což znamená, že pro klasické počítačové práce nejsou praktické. Tým TU Delft poskytl alternativní metodu řízení směru proudu v supravodiči bez magnetů. Použili nový kvantový materiál vyvinutý týmem materiálové fyziky na Univerzitě Johnsona Hopkinsse s názvem Nb3Br8. Podobně jako u grafenu je materiál atomově tenký. Rozhodující však je, že tento specifický materiál má svůj vlastní elektrický dipól.

Vědci postavili mnoho různých zařízení, aby otestovali svůj supravodič, a pokaždé zjistili, že umožňuje silný jednosměrný proud bez použití magnetického pole.

Budoucnost supravodičů

Jednou z překážek, kterou však musí výzkumníci překonat, je otázka použitelnosti při pokojové teplotě. Dosavadní testy byly prováděny při extrémně nízkých teplotách pod -196 °C. Pokud tým TU Delft dokáže přijít na to, jak provozovat supravodič při normálnějších teplotách, bude pak mnohem blíže k dalšímu kroku, kterým je prozkoumat, zda je možné, aby byl supravodič přizpůsoben pro hromadnou výrobu.

Výzkumníci z TU Delft věří, že jejich supravodič by byl nejlépe využit v centralizovaných serverových „farmách“ a superpočítačích. Přispěl by tak k prospěchu co největšího počtu lidí za nejnižší náklady.

Zdroj: Interesting Engineering

Související články

Zaručeně zlepší den

Narodila se zvířátka. Podívejte se na malé radosti z celého světa

Jak efektivně utlumit chronickou bolest? Vědci vyvíjejí nové léky

Horská pevnost v Iráku skrývala 2 000 let staré město Natounia

Plesiosauři žili také ve sladké vodě, potvrzuje objev v marocké Sahaře

Inspirativní rozhovor

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Přečtěte si rozhovor s Monikou Benešovou, která si díky odhodlání pomáhat druhým vysloužila ocenění Laskavec. Povídali jsme si o její cestě na Pacifické hřebenovce, o knize, kterou napsala i o tom, kde všude pomáhá jako dobrovolnice.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Vydejte se na cesty. Tereza Ramba promlouvá do duše všem Dobrodruhům

Inspirace z knihovny: Vydejte se na cesty. Tereza Ramba promlouvá do duše všem Dobrodruhům

Láska je. Věta, která vystihuje životy nás všech. Protože láska je všechno, jak by řekla Tereza…