Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Superpočítače ekologicky: Karolina z Technické univerzity v Ostravě je 15. nejzelenějším na světě

2 minuty radosti
Foto: VŠB – Technická univerzita Ostrava

Spotřebu elektřiny sledujeme u každého spotřebiče. Superpočítače, které mají vysoké výkony, a tedy i vysoké požadavky na energie, nejsou výjimkou. Ostravské univerzitní centrum IT4Innovations myslelo při pořizování svého stroje i na přírodní prostředí a jejich Karolina má o pětinu menší spotřebu než běžné superpočítače.

Karolina je nejvýkonnější český superpočítač. Na provoz svých aplikací spotřebuje 800 kWh elektrické energie, což odpovídá odběru obce se dvěma tisíci obyvateli. Přesto je její výkon až o 20 procent nižší, než je tomu u ostatních superpočítačů, a to díky ladění frekvencí procesorů při běhu paralelních aplikací, aby systém optimálně využil své výpočetní zdroje. Díky tomu se Karolina v žebříčku energeticky efektivních, a tedy šetrnějších počítačů Green500 umístila celosvětově na 15. místě, a v Evropě dokonce na 8. příčce.

V příštích letech bude navíc důraz na šetrnost k životnímu prostředí dále růst, stejně jako požadavky na výkon těchto strojů. „Karolina a všechny EuroHPC superpočítače budou navíc v příštích letech přístupné evropským výzkumným pracovníkům, malým a středním podnikům a organizacím, které se zabývají řešením klíčových otázek životního prostředí a klimatu,“ představuje další úkol Karoliny Anders Jensen, výkonný ředitel celoevropského společného podniku EuroHPC, který se na pořízení superpočítače podílel.

Zdroj: VŠB – Technická univerzita Ostrava

Související články

Zaručeně zlepší den

Kaufland válí. Patří mezi nejlepší obchodníky v udržitelnosti

Ostravští lékaři objevili způsob, jak pomoci s bojem proti rakovině kostní dřeně

Darujte stolici. Centrální banka vznikne v Česku

Brit uběhl v roce 2022 každý den maraton a výtěžek věnoval na pomoc lidem s rakovinou

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jak se z obyčejného člověka stane vlivná osobnost? Steve Jobs motivuje ostatní

Inspirace z knihovny: Jak se z obyčejného člověka stane vlivná osobnost? Steve Jobs motivuje ostatní

Steve Jobs byl jako každý z nás. Člověk z masa a kostí. Co konkrétně jej odlišilo? Díky čemu uspěl?…