Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Superhrdinové v reálném životě. Záchranáři začnou používat tryskové obleky

Screenshot z videa Paramedic Mountain Rescue. Zdroj: Interesting Engineering

Novinka horských záchranářů budí dojem sci-fi filmu. Nešťastníci, kteří se zraní či uvíznou v horách, se nyní mohou dočkat překvapivé, a hlavně rychlé pomoci. Pohybovat se autem je neefektivní, vrtulník se také všude nedostane, záchranář proto doslova přiletí jako superhrdina. Umožní to zbrusu nové létající obleky, o kterých informoval server Interesting Engineering.

Náročnou práci záchranářů z horské služby ulehčí tryskové obleky, díky kterým mohou doslova doletět až na místo, kde je pomoc potřeba. Za zázračným zařízením stojí britská charitativní organizace Great North Air Ambulance Service poskytující vrtulníkové záchranné služby, která již v roce 2020 oznámila, že tzv. jetpack testuje. Kvůli pandemii musela vývoj speciálního zařízení přerušit, nyní však svitla naděje, že se obleky konečně využijí v praxi. První záchranář už úspěšně prošel testovacím procesem a na řadě jsou další dva.

A jak takové zařízení vlastně funguje? Na jetpack obleku jsou umístěny dva malé motory na rukách a jeden větší na zádech. Směr letu tak kontroluje „pilot“ pomocí pohybu pažemi. Stoupání je opravdu rychlé a koordinace působí velmi plynule. Místo aby záchranáři 30 minut běželi do kopce, bude jim stačit 90 sekund, aby se dostali na vrchol a mohli pomoci zraněnému. Přesvědčte se sami na dechberoucím videu:

Již toto léto se začnou obleky připomínající superhrdiny ve filmech používat v britském národním parku Lake District. Nový vynález má však před sebou ještě dlouhou cestu testování. Brzy se ale možná dočkáme toho, že budou záchranáři poletovat po celém světě a zachraňovat životy jako superhrdinové v akčních filmech.

Zdroj: Interestingengineering.com, futurism.com

Související články

Zaručeně zlepší den

Škrob v zelených banánech může snížit riziko některých druhů rakoviny o více než 60 %, zjistila studie

Snažím se lidem usnadnit žít ekologičtější život, říká autorka bezodpadové mapy

Týraná kuřata už nebudou v nabídce českých lokálních supermarketů

Marihuana může zachránit životy zvířat. V Kolumbii s ní léčí mazlíčky

Inspirativní rozhovor

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Přečtěte si rozhovor s Monikou Benešovou, která si díky odhodlání pomáhat druhým vysloužila ocenění Laskavec. Povídali jsme si o její cestě na Pacifické hřebenovce, o knize, kterou napsala i o tom, kde všude pomáhá jako dobrovolnice.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Óda na nevinnost a laskavost. Chlapec, krtek, liška a kůň mají klíče od lidských srdcí

Inspirace z knihovny: Óda na nevinnost a laskavost. Chlapec, krtek, liška a kůň mají klíče od lidských srdcí

Znáte takové ty knihy, které můžete otevřít na náhodné stránce a cokoliv si z nich v ten moment…