Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Superhrdinové v reálném životě. Záchranáři začnou používat tryskové obleky

Screenshot z videa Paramedic Mountain Rescue. Zdroj: Interesting Engineering

Novinka horských záchranářů budí dojem sci-fi filmu. Nešťastníci, kteří se zraní či uvíznou v horách, se nyní mohou dočkat překvapivé, a hlavně rychlé pomoci. Pohybovat se autem je neefektivní, vrtulník se také všude nedostane, záchranář proto doslova přiletí jako superhrdina. Umožní to zbrusu nové létající obleky, o kterých informoval server Interesting Engineering.

Náročnou práci záchranářů z horské služby ulehčí tryskové obleky, díky kterým mohou doslova doletět až na místo, kde je pomoc potřeba. Za zázračným zařízením stojí britská charitativní organizace Great North Air Ambulance Service poskytující vrtulníkové záchranné služby, která již v roce 2020 oznámila, že tzv. jetpack testuje. Kvůli pandemii musela vývoj speciálního zařízení přerušit, nyní však svitla naděje, že se obleky konečně využijí v praxi. První záchranář už úspěšně prošel testovacím procesem a na řadě jsou další dva.

A jak takové zařízení vlastně funguje? Na jetpack obleku jsou umístěny dva malé motory na rukách a jeden větší na zádech. Směr letu tak kontroluje „pilot“ pomocí pohybu pažemi. Stoupání je opravdu rychlé a koordinace působí velmi plynule. Místo aby záchranáři 30 minut běželi do kopce, bude jim stačit 90 sekund, aby se dostali na vrchol a mohli pomoci zraněnému. Přesvědčte se sami na dechberoucím videu:

Již toto léto se začnou obleky připomínající superhrdiny ve filmech používat v britském národním parku Lake District. Nový vynález má však před sebou ještě dlouhou cestu testování. Brzy se ale možná dočkáme toho, že budou záchranáři poletovat po celém světě a zachraňovat životy jako superhrdinové v akčních filmech.

Zdroj: Interestingengineering.com, futurism.com

Související články

Zaručeně zlepší den

I černé díry mohou mít škytavku, zjistili vědci

Citymind: Nadějný AI projekt z Česka

Světelná terapie by mohla pomoci milionům pacientů se srdečními problémy

V Česku za posledních pět let přibylo více než 4 miliony stromů

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Příběh pro děti, které bojují se strachem

Inspirace z knihovny: Příběh pro děti, které bojují se strachem

Vánoce se kvapem blíží, a tak přinášíme tip pro Ježíška na bezvadnou knihu, která udělá radost pod…