Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Studnice moudrosti pro uprchlíky. Poznejte speciální databázi pro Ukrajince

4 minuty radosti
Ilustrační foto: Pixabay

Technologie dovedou lidem zásadně usnadnit život. Potvrzuje se to opět na příkladu uprchlíků z Ukrajiny. Dorozumívání se v nové zemi jim usnadní speciální překladač, který vyvinuli studenti Matfyzu. Nově vzniklá databáze zase informuje zájemce o nejrůznějších kurzech, volných vstupech do muzeí a dalším. Kromě technologických vychytávek se Češi angažují i symbolicky.

Inteligentní překladač pro snadnější komunikaci

Výzkumníci z Ústavu formální a aplikované lingvistiky Univerzity Karlovy vyvinuli v rekordním čase veřejně dostupný automatický překladač mezi češtinou a ukrajinštinou. „Předběžné výsledky testů ukazují, že kvalita ukrajinsko-českého překladu je vyšší než například u systému Google Translate, a to zejména díky novým metodám strojového učení, které původně vznikly pro česko-anglický překlad,“ uvedli tvůrci česko-ukrajinského překladače. Pražský systém na rozdíl od jiných volně dostupných online systémů nepoužívá angličtinu jako mezikrok, ale překládá mezi češtinou a ukrajinštinou přímo.

Překladač je zájemcům dostupný zde. Cílem projektu je pomoci uprchlíkům z Ukrajiny překonat jazykovou bariéru a usnadnit jim kontakt v českém prostředí.

Studnice informací pro uprchlíky

Česko nabízí příchozím Ukrajincům spoustu rozličných aktivit, ale ne všichni o tom vědí. Olomoucká Univerzita Palackého proto vytvořila online databázi volnočasových aktivit pro uprchlíky. V reakci na příchod tisíců uprchlíků do Olomouce nabídla řada sportovních, kulturních i vzdělávacích organizací aktivity pro děti a rodiny. Aby si každý v komunitě mohl vybrat to, co mu dává smysl, rozhodli jsme se vytvořit praktický a ucelený přehled těchto možností,“ uvedla Dita Palaščáková z Nadačního fondu Univerzity Palackého

Zájemci se tak dozví, kde promítají animované filmy, na jakém místě vyměnit a získat oblečení nebo kde se mohou učit českému jazyku. Nejedná se však pouze o zábavu. V nabídce je také možnost kontaktování dětské lékařky poskytující péči ukrajinským dětem, psychologická intervence, duchovní podpora a další potřebné informace.

Ilustrační foto: Pixabay

Naděje pro Mariupol

Světlo je odjakživa symbolem naděje. Na konci března se proto rozzářilo na piazzetě u Národního divadla v Praze mnoho svíček. Ty měly zažehnout naději v srdcích obyvatelů Mariupolu, ukrajinského města, které bylo bombardováno. Útoky se nevyhnuly ani tamnímu divadlu. Pro vyjádření sounáležitosti s Ukrajinci byl na piazzettě u Národního divadla vytvořen nápis Děti, který byl podle mnoha snímků a videí také u divadla v Mariupolu ve snaze zabránit shazování bomb. „Naší událostí chceme vyslat dva vzkazy. Jeden přímo do obléhaného a bombardovaného města: Myslíme na vás! Druhý nám, našim politickým představitelům a okolnímu světu: Zachraňme Mariupol, usilovně hledejme a najděme způsob, jak mu rychle pomoci,“ řekl umělec a pedagog Oldřich Morys, který se na přípravě akce také podílel.

Akci Světlo pro Mariupol uspořádaly iniciativa Stojíme za Ukrajinou, Společně to dáme a Nová scéna Národního divadla. Přihlíželo jí několik desítek lidí, přišel i ukrajinský velvyslanec Jevhen Perebyjnis. K akci se připojilo mnoho českých divadel: v Praze Divadlo Na zábradlí, Divadlo v Dlouhé, Divadlo Archa či Studio ALTA, v Brně Divadlo Husa na provázku, v Plzni Divadlo J. K. Tyla a také Klicperovo divadlo v Hradci Králové nebo Divadlo Šumperk či Divadlo loutek Ostrava.

Ilustrační foto: Pixabay

Autorský článek Gabriely Brázdové s využitím informací z Matematicko-fyzikální fakulta Univerzity Karlovy, Olomoucká drbna, Pražská drbna

Související články

Společnost

Solidarita s Ukrajinou je nezměrná. Češi táhnou za jeden provaz

Byznys

Práce pro lidi z Ukrajiny. Češi pomáhají uprchlíkům

Příroda a ekologie

Ochutnejte ukrajinské delikatesy. Uprchlíci vyváří dobroty

Inspirace

Vstup zdarma pro uprchlíky. Tipy pro Ukrajince, kam vyrazit

Zaručeně zlepší den

Brněnští vědci chtějí bojovat proti plevelům pomocí umělé inteligence

Česku se navýšil počet evropských patentů, za minulý rok šlo o více než 240 přihlášek

Zlepšete své vůdčí schopností: Odkryjte potenciál strategického řízení

Procento žen v politice se stále zvyšuje, v Česku ale zatím podíl vyvážený není

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Kniha, která zaujala svět. Malý princ potěší i utěší

Inspirace z knihovny: Kniha, která zaujala svět. Malý princ potěší i utěší

Mám pro vás hádanku. Pochází z planetky B612, přeje si nakreslit beránka a už více než…