Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Studnice moudrosti pro uprchlíky. Poznejte speciální databázi pro Ukrajince

4 minuty radosti
Ilustrační foto: Pixabay

Technologie dovedou lidem zásadně usnadnit život. Potvrzuje se to opět na příkladu uprchlíků z Ukrajiny. Dorozumívání se v nové zemi jim usnadní speciální překladač, který vyvinuli studenti Matfyzu. Nově vzniklá databáze zase informuje zájemce o nejrůznějších kurzech, volných vstupech do muzeí a dalším. Kromě technologických vychytávek se Češi angažují i symbolicky.

Inteligentní překladač pro snadnější komunikaci

Výzkumníci z Ústavu formální a aplikované lingvistiky Univerzity Karlovy vyvinuli v rekordním čase veřejně dostupný automatický překladač mezi češtinou a ukrajinštinou. „Předběžné výsledky testů ukazují, že kvalita ukrajinsko-českého překladu je vyšší než například u systému Google Translate, a to zejména díky novým metodám strojového učení, které původně vznikly pro česko-anglický překlad,“ uvedli tvůrci česko-ukrajinského překladače. Pražský systém na rozdíl od jiných volně dostupných online systémů nepoužívá angličtinu jako mezikrok, ale překládá mezi češtinou a ukrajinštinou přímo.

Překladač je zájemcům dostupný zde. Cílem projektu je pomoci uprchlíkům z Ukrajiny překonat jazykovou bariéru a usnadnit jim kontakt v českém prostředí.

Studnice informací pro uprchlíky

Česko nabízí příchozím Ukrajincům spoustu rozličných aktivit, ale ne všichni o tom vědí. Olomoucká Univerzita Palackého proto vytvořila online databázi volnočasových aktivit pro uprchlíky. V reakci na příchod tisíců uprchlíků do Olomouce nabídla řada sportovních, kulturních i vzdělávacích organizací aktivity pro děti a rodiny. Aby si každý v komunitě mohl vybrat to, co mu dává smysl, rozhodli jsme se vytvořit praktický a ucelený přehled těchto možností,“ uvedla Dita Palaščáková z Nadačního fondu Univerzity Palackého

Zájemci se tak dozví, kde promítají animované filmy, na jakém místě vyměnit a získat oblečení nebo kde se mohou učit českému jazyku. Nejedná se však pouze o zábavu. V nabídce je také možnost kontaktování dětské lékařky poskytující péči ukrajinským dětem, psychologická intervence, duchovní podpora a další potřebné informace.

Ilustrační foto: Pixabay

Naděje pro Mariupol

Světlo je odjakživa symbolem naděje. Na konci března se proto rozzářilo na piazzetě u Národního divadla v Praze mnoho svíček. Ty měly zažehnout naději v srdcích obyvatelů Mariupolu, ukrajinského města, které bylo bombardováno. Útoky se nevyhnuly ani tamnímu divadlu. Pro vyjádření sounáležitosti s Ukrajinci byl na piazzettě u Národního divadla vytvořen nápis Děti, který byl podle mnoha snímků a videí také u divadla v Mariupolu ve snaze zabránit shazování bomb. „Naší událostí chceme vyslat dva vzkazy. Jeden přímo do obléhaného a bombardovaného města: Myslíme na vás! Druhý nám, našim politickým představitelům a okolnímu světu: Zachraňme Mariupol, usilovně hledejme a najděme způsob, jak mu rychle pomoci,“ řekl umělec a pedagog Oldřich Morys, který se na přípravě akce také podílel.

Akci Světlo pro Mariupol uspořádaly iniciativa Stojíme za Ukrajinou, Společně to dáme a Nová scéna Národního divadla. Přihlíželo jí několik desítek lidí, přišel i ukrajinský velvyslanec Jevhen Perebyjnis. K akci se připojilo mnoho českých divadel: v Praze Divadlo Na zábradlí, Divadlo v Dlouhé, Divadlo Archa či Studio ALTA, v Brně Divadlo Husa na provázku, v Plzni Divadlo J. K. Tyla a také Klicperovo divadlo v Hradci Králové nebo Divadlo Šumperk či Divadlo loutek Ostrava.

Ilustrační foto: Pixabay

Autorský článek Gabriely Brázdové s využitím informací z Matematicko-fyzikální fakulta Univerzity Karlovy, Olomoucká drbna, Pražská drbna

Související články

Podpořte Pozitivní zprávy

Podpořte Pozitivní zprávy pomocí Givt

Podpořte Pozitivní zprávy pomocí Givt

GIVT promění vaše každodenní nákupy na internetu v dobrý skutek. Stačí využít Pomocníka nebo před…

Zaručeně zlepší den

Nový druh dinosaura je nejstarším dinosaurem Severní Ameriky

Lidský mozek se při menstruaci mění

Každý imunitní systém je unikát, říká imunoložka Zuzana Ozaniak Střížová

Robotická křídla inspirovaná motýly létají bez baterií, stačí jim magnetické pole

Inspirativní rozhovor

„Inspiruje mě to, co jsem přečetl, viděl, slyšel i prožil,” říká spisovatel Miroslav Hlaučo, autor románu Letnice

„Inspiruje mě to, co jsem přečetl, viděl, slyšel i prožil,” říká spisovatel Miroslav Hlaučo, autor románu Letnice

Co inspiruje spisovatele k další tvorbě? Miroslav Hlaučo, autor úspěšného románu Letnice, nachází podněty ve všem, co čte, vidí, slyší i prožívá. V rozhovoru prozrazuje, proč nepíše podle pevné osnovy, jak ho překvapil mezinárodní zájem o jeho knihu a proč si na další dílo dává čas.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jóga pro holky ze Západu je barevným průvodcem na cestě k ženskému zdraví

Inspirace z knihovny: Jóga pro holky ze Západu je barevným průvodcem na cestě k ženskému zdraví

Jak se mít ráda? Jak o sebe prostřednictvím jógy pečovat? A jak sladit svou praxi s ženským cyklem?…