Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Studenti přišli s nápady, jak podpořit rozvoj regionů

Hlavním cílem soutěže je seznámit mladé lidi s problematikou evropských fondů. Zdroj fotografie: Ministerstvo pro místní rozvoj ČR

Navrhni projekt. Tak vyzvalo studenty středních škol už počtvrté Ministerstvo pro místní rozvoj České republiky. Za nejlepší práci zvolila porota návrh dětského klubu od gymnazistů z Pelhřimova.

„Zkuste se rozhlédnout kolem sebe, v místě, kde žijete nebo studujete. Myslíte, že by některé věci bylo možné dělat jinak a lépe? Pomoci vám mohou fondy Evropské unie,“ stojí v představení soutěže Navrhni projekt, kterou pořádá ministerstvo pro místní rozvoj. Přihlásit se do ní může dvou- až pětičlenná skupina studentů z jakékoliv střední školy v doprovodu jednoho pedagoga.

Do zatím posledního ročníku se zapojilo 59 projektových návrhů. Za nejzdařilejší označili porotci koncept Dětského klubu Lachtánek studentů Gymnázia a Obchodní akademie Pelhřimov. Klub by nabídl program a hlídání pro děti, jejichž rodiče pracují na směny. „Tento studentský projekt vznikl v reakci na aktuální poptávku obyvatel, ale také zaměstnavatelů, což jeho autoři doložili rozsáhlým průzkumem,“ vysvětlila Olga Letáčková z ministerstva.

Porotu zaujal také návrh dopravního automobilu sloužícího pro evakuaci a nouzové zásobování od studentů z Dalovic, který obsadil druhou příčku. Pomyslná bronzová medaile patří projektu sdílených kol z Hradce Králové.

„Výběr nejlepšího projektu nebyl jednoduchý. Návrhy, které postoupily do celostátního kola, byly po všech stránkách detailně zpracované, realizovatelné a také dlouhodobě udržitelné. Studenti prokázali vynikající znalost dané problematiky a své návrhy konzultovali nejen s odborníky, ale také s předpokládanými uživateli navrhovaných projektů,“ ocenila Letáčková.

Hlavním cílem soutěže je seznámit mladé lidi s problematikou evropských fondů. Všechny návrhy musejí splnit stěžejní kritéria reálných projektových žádostí o dotace. Studenti mají přitom za úkol se svými návrhy zaměřit na podporu určitého regionu.

Související články

Zaručeně zlepší den

FOTO: Podívejte se na nejkrásnější fotky české přírody. Soutěž vyhrál snímek kosa

Stud i oblečení stranou! Nazí senioři boří tabu o sexu ve vyšším věku

Naplňuje mě, když svůj čas můžu smysluplně využít, říká vozíčkářka Petra Černá, která pomáhá opuštěným kočičkám

V Moravském krasu čekalo jeskyňáře překvapení. K jedinečnému objevu se prokopávali dva roky

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Nikdy není pozdě změnit svůj život. Stačí jen Jíst, meditovat, milovat

Inspirace z knihovny: Nikdy není pozdě změnit svůj život. Stačí jen Jíst, meditovat, milovat

Co s životem, když se zbortí všechny naše dosavadní jistoty? Utápět se v sebelítosti,…