Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Studenti přišli s nápady, jak podpořit rozvoj regionů

Hlavním cílem soutěže je seznámit mladé lidi s problematikou evropských fondů. Zdroj fotografie: Ministerstvo pro místní rozvoj ČR

Navrhni projekt. Tak vyzvalo studenty středních škol už počtvrté Ministerstvo pro místní rozvoj České republiky. Za nejlepší práci zvolila porota návrh dětského klubu od gymnazistů z Pelhřimova.

„Zkuste se rozhlédnout kolem sebe, v místě, kde žijete nebo studujete. Myslíte, že by některé věci bylo možné dělat jinak a lépe? Pomoci vám mohou fondy Evropské unie,“ stojí v představení soutěže Navrhni projekt, kterou pořádá ministerstvo pro místní rozvoj. Přihlásit se do ní může dvou- až pětičlenná skupina studentů z jakékoliv střední školy v doprovodu jednoho pedagoga.

Do zatím posledního ročníku se zapojilo 59 projektových návrhů. Za nejzdařilejší označili porotci koncept Dětského klubu Lachtánek studentů Gymnázia a Obchodní akademie Pelhřimov. Klub by nabídl program a hlídání pro děti, jejichž rodiče pracují na směny. „Tento studentský projekt vznikl v reakci na aktuální poptávku obyvatel, ale také zaměstnavatelů, což jeho autoři doložili rozsáhlým průzkumem,“ vysvětlila Olga Letáčková z ministerstva.

Porotu zaujal také návrh dopravního automobilu sloužícího pro evakuaci a nouzové zásobování od studentů z Dalovic, který obsadil druhou příčku. Pomyslná bronzová medaile patří projektu sdílených kol z Hradce Králové.

„Výběr nejlepšího projektu nebyl jednoduchý. Návrhy, které postoupily do celostátního kola, byly po všech stránkách detailně zpracované, realizovatelné a také dlouhodobě udržitelné. Studenti prokázali vynikající znalost dané problematiky a své návrhy konzultovali nejen s odborníky, ale také s předpokládanými uživateli navrhovaných projektů,“ ocenila Letáčková.

Hlavním cílem soutěže je seznámit mladé lidi s problematikou evropských fondů. Všechny návrhy musejí splnit stěžejní kritéria reálných projektových žádostí o dotace. Studenti mají přitom za úkol se svými návrhy zaměřit na podporu určitého regionu.

Související články

Zaručeně zlepší den

Čeští vědci představili nový způsob testování na koronavirus

Postavte přístřešek pro sýkorky. Přinášíme tipy, jak správně vyrobit ptačí budku

Revoluční objev. Samozavlažovací půda může změnit zemědělství

Přinášíme tipy na smysluplné dárky. Udělají vám radost a zároveň pomohou druhým

Inspirativní rozhovor

Rozhodla jsem se být šťastná – ať už s vlasy nebo bez, říká autorka komiksu o alopecii Tereza Drahoňovská

Rozhodla jsem se být šťastná – ať už s vlasy nebo bez, říká autorka komiksu o alopecii Tereza Drahoňovská

Přečtěte si rozhovor s Terezou Drahoňovskou, která svůj příběh s alopecií popisuje v originálním komiksu Bez vlasů.