Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Studenti ČVUT sklízí úspěch s návrhem robota na úklid staveniště

2 minuty radosti
Zdroj fotografie: web.fsv.cvut.cz

Studenti Fakulty stavební ČVUT uspěli v mezinárodní kreativní soutěži. Ta se zaměřovala na inovace a nové technologie ve stavebnictví. Tým studentů vyhrál v konkurenci 1259 účastníků z 58 zemí s návrhem robota na úklid staveniště. Jejich nápad nyní putuje do start-up inkubátoru. Zájem o něj mají české i zahraniční firmy.

Studenti mohli letos soutěžit s projekty inovací ve třech oblastech: stavby zítřka, trvalé stavby a město na povrchu i pod ním. Tým ve složení Lucie Stupková, Jakub Starosta, Radek Benetka a Jakub Volf měl s návrhem projektu poměrně jasno: „Celý tým studuje na fakultě obor Příprava, realizace a provoz staveb. S nepořádkem na staveništi se setkáváme v rámci praxe každý den. Proto nám nápad robotizace úklidu staveniště přišel potřebný a zajímavý,“ vysvětlil Jakub Starosta, který návrh inicioval. „Před vlastním zahájením projektu jsme si udělali rešerši a udivilo nás, že žádný robotický systém pro úklid staveniště v současné době neexistuje,“ doplnil Jakub Volf.

Robot pojmenovaný Květa je 1,6 metru dlouhý, 1,2 metru široký a 1,3 metru vysoký. Dosahuje rychlosti 6 kilometrů za hodinu a má maximální dojezd 42 kilometrů. Pohánějí ho elektrické baterie, které jsou nabíjeny z obnovitelných zdrojů v dokovací stanici. Na staveništi robot pomůže s úklidem a recyklací běžného odpadu ze stavební výroby, jako jsou zbytky zeminy, asfaltu, betonu, omítek, výztuže i plastů.

Související články

Zaručeně zlepší den

Říkáte svým psům, že je máte rádi? Podle nové studie vám zvířata rozumí

Z ruiny hradu Hartenberg se díky nadšencům stala vyhledávaná památka

Vědci úspěšně otestovali vakcínu, která zastaví postup Alzheimerovy choroby

V Česku vznikají nové lesní stezky. Provede vás po nich mobilní aplikace

Inspirativní rozhovor

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Přečtěte si rozhovor se studenty neurověd - Kryštofem a Vojtou, kteří tvoří podcast Brain We Are.