Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Stromy v Krkonoších slaví. Je jich přibližně 18 milionů

2 minuty radosti
Foto: Správa KRNAP

Tahle zpráva zahřeje u srdce všechny milovníky přírody. Lesy v Krkonošském národním parku jsou v nejlepším stavu za posledních několik set let, uvedla Správa KRNAP.

Podle aktuální inventarizace lesů je na území Krkonošského národního parku momentálně téměř 18 milionů stromů. Kůrovcovou kalamitu z minulých let se podařilo v Krkonoších zbrzdit natolik, že by už neměla představovat pro krkonošský lesní ekosystém větší riziko. Od roku 2010 navíc odborníci ve větší míře zaznamenávají pozitivní jev zmlazování lesů a posilování takzvaného spodního patra lesa.

Hospodaření v krkonošských lesích je založeno na přirozené obnově místo umělých výsadeb. Rozloha lesů na české straně Krkonoš je zhruba 37 tisíc hektarů. Jsou domovem více než 60 druhů dřevin, převažuje smrk ztepilý. „Naši předkové udělali z dnešního pohledu a se současným poznáním, jak les funguje, mnoho chyb. Mnohé se snažíme odstraňovat a věřím, že naši potomci budou shovívavě hodnotit vše, co dnes podnikáme, aby zdejší lesy byly zdravé a stabilní,“ uvedl ředitel Správy KRNAP Robin Böhnisch.

Zdroj: Správa KRNAP, Ekolist

Související články

Zaručeně zlepší den

Putovní výstava fotografií na podporu lidí trpících ztrátou vlasů se přesouvá do Prahy

Lidé budou žít na Měsíci už v tomto desetiletí, očekává NASA

17letý student objevil během stáže v NASA novou planetu

Teleskop Jamese Webba umožnil detailní výzkum atmosféry exoplanety mimo solární systém

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Vydejte se na duševní retreat. Kniha herečky Vlastiny Kounické Svátkové vás provede

Inspirace z knihovny: Vydejte se na duševní retreat. Kniha herečky Vlastiny Kounické Svátkové vás provede

Lidé jsou křehcí jako sníh a každý z nás potřebuje občas místo pro sebe. To se ve své prvotině…