Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Stromy léčí a pomáhají člověku. Lidé jim jejich dobrotu oplácí

4 minuty radosti
Ilustrační foto: Pixabay

Dřeviny jsou našimi věrnými přáteli, kteří při nás doslova stojí. Nejsou nestálí jako lidé nebo zvířata. Zkrátka jsou. Zprávy o nově vysazených stromech zpravidla vždy vykouzlí úsměv na tváři. Tentokrát však přidáváme i novinku od odborníků. Provedli studii, která potvrdila, že přítomnost dřevin výrazně ochlazuje plochy ve městech. Z toho vyplývá, že stromy bychom si měli hýčkat. Ať už rostou kdekoliv.

Strom je nejlepší přítel člověka, zejména v rozpáleném městě

Nejnovější studie výzkumníků z univerzity ETH v Curychu tvrdí, že stromy výrazně přispívají k ochlazení ploch v evropských městech během teplých dní. Rozsáhlý výzkum proběhl v téměř 300 evropských městech, badatelé provedli měření za pomocí satelitů. „Během dne mají zelené plochy se stromy v Evropě výrazně vyšší ochlazovací efekt než parky bez stromů,“ uvedl vedoucí výzkumu Jonas Schwaab. Efekt ochlazení je podle výzkumu dvakrát až čtyřikrát nižší v případě, že je zelená plocha jen s trávou a květinami, ale bez stromů.

Účinnost stromů na ochlazení ploch je však individuální. Odborníci zjistili, že se výrazně liší podle oblasti, ve které se město nachází, i podle dalších podmínek. Pozitivní dopad stromů je patrný ve všech částech Evropy, v některých je ale silnější než jinde.

Ilustrační foto: Pixabay

384 nových přírůstků potěšilo Žďár nad Sázavou

Nové stromy zkrášlily Žďár nad Sázavou. Tamní radnice jich nechala v místních ulicích vysázet 384. Město si u odborné firmy objednalo obnovu stromořadí rovnou ve 12 lokalitách. Nově bylo vysazeno hned několik druhů – jilmy, javory, lípy, sakury, duby a další druhy dřevin. „Stromy jsou vybírány s ohledem na to, aby obstály v městském prostředí. Jsou to většinou druhy, které dobře snáší sucho,“ uvedl dendrolog a projektant Josef Souček.

O nově vysazené stromy bude odborná firma pečovat ještě tři roky. Postará se o výchovné řezy, zalévání, opravy kotvení a o výměnu stromků, pokud se některé neuchytí. Mladé dřeviny nahradily nemocné a poškozené stromy, které byly odstraněny začátkem roku. Desítky dalších stromů byly ošetřeny.

Ilustrační foto: Pixabay

Alej vzpomínek připomíná zaniklé obce

Stromy mohou pomoci zvládnout smutek. V geoparku Ralsko proto postupně vzniká nová Alej vzpomínek. Letos do ní přibylo 30 stromů. Smyslem vybudování aleje je připomenout zaniklé obce bývalého vojenského prostoru v Ralsku na Českolipsku. Jabloně a hrušně jsou naroubované původními odrůdami, které přežily jako připomínka někdejšího osídlení. Vysadili je zaměstnanci geoparku ve spolupráci s dobrovolníky.

Alej vyrůstá podél cesty do bývalé obce Dolní Novina. V budoucnu poskytne stín cyklistům na frekventované cyklostezce, kterou vybudovaly Vojenské lesy a statky. „Na podzim pak budou moci turisté a cyklisté ochutnat ovoce, které zde zanechali naši předchůdci,“ uvedla ředitelka geoparku Lenka Mrázová. Momentálně alej tvoří tedy celkem už 60 stromů.

Hlavním posláním projektu Alej vzpomínek je obnova historických alejí v místech zaniklých obcí a záchrana místy unikátních regionálních odrůd jabloní a hrušní. V evidenci má geopark Ralsko už přes 300 stromů ze zaniklých obcí, jako jsou Kostřice, Křída, Holiček, Ostrov nebo Jabloneček.

Foto: Geopark Ralsko

Zdroj: České noviny, Ekolist

Související články

Zaručeně zlepší den

Studium v zahraničí je skvělým startem do života, říká David Jízdný

Na likvidaci nedopalků ve Španělsku se budou nově podílet tabákové firmy

Nový systém Škodovky upozorní auto na blížící se vlak

Příznaky dlouhého covidu podle vědců do roka zmizí

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Sny nám říkají mnohem více, než si myslíme. Jak je rozklíčovat?

Inspirace z knihovny: Sny nám říkají mnohem více, než si myslíme. Jak je rozklíčovat?

Noční výlety do říše snů jsou často skvělou zábavou a opravdovým odreagováním. Člověk v nich může…