Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Stromy léčí a pomáhají člověku. Lidé jim jejich dobrotu oplácí

4 minuty radosti
Ilustrační foto: Pixabay

Dřeviny jsou našimi věrnými přáteli, kteří při nás doslova stojí. Nejsou nestálí jako lidé nebo zvířata. Zkrátka jsou. Zprávy o nově vysazených stromech zpravidla vždy vykouzlí úsměv na tváři. Tentokrát však přidáváme i novinku od odborníků. Provedli studii, která potvrdila, že přítomnost dřevin výrazně ochlazuje plochy ve městech. Z toho vyplývá, že stromy bychom si měli hýčkat. Ať už rostou kdekoliv.

Strom je nejlepší přítel člověka, zejména v rozpáleném městě

Nejnovější studie výzkumníků z univerzity ETH v Curychu tvrdí, že stromy výrazně přispívají k ochlazení ploch v evropských městech během teplých dní. Rozsáhlý výzkum proběhl v téměř 300 evropských městech, badatelé provedli měření za pomocí satelitů. „Během dne mají zelené plochy se stromy v Evropě výrazně vyšší ochlazovací efekt než parky bez stromů,“ uvedl vedoucí výzkumu Jonas Schwaab. Efekt ochlazení je podle výzkumu dvakrát až čtyřikrát nižší v případě, že je zelená plocha jen s trávou a květinami, ale bez stromů.

Účinnost stromů na ochlazení ploch je však individuální. Odborníci zjistili, že se výrazně liší podle oblasti, ve které se město nachází, i podle dalších podmínek. Pozitivní dopad stromů je patrný ve všech částech Evropy, v některých je ale silnější než jinde.

Ilustrační foto: Pixabay

384 nových přírůstků potěšilo Žďár nad Sázavou

Nové stromy zkrášlily Žďár nad Sázavou. Tamní radnice jich nechala v místních ulicích vysázet 384. Město si u odborné firmy objednalo obnovu stromořadí rovnou ve 12 lokalitách. Nově bylo vysazeno hned několik druhů – jilmy, javory, lípy, sakury, duby a další druhy dřevin. „Stromy jsou vybírány s ohledem na to, aby obstály v městském prostředí. Jsou to většinou druhy, které dobře snáší sucho,“ uvedl dendrolog a projektant Josef Souček.

O nově vysazené stromy bude odborná firma pečovat ještě tři roky. Postará se o výchovné řezy, zalévání, opravy kotvení a o výměnu stromků, pokud se některé neuchytí. Mladé dřeviny nahradily nemocné a poškozené stromy, které byly odstraněny začátkem roku. Desítky dalších stromů byly ošetřeny.

Ilustrační foto: Pixabay

Alej vzpomínek připomíná zaniklé obce

Stromy mohou pomoci zvládnout smutek. V geoparku Ralsko proto postupně vzniká nová Alej vzpomínek. Letos do ní přibylo 30 stromů. Smyslem vybudování aleje je připomenout zaniklé obce bývalého vojenského prostoru v Ralsku na Českolipsku. Jabloně a hrušně jsou naroubované původními odrůdami, které přežily jako připomínka někdejšího osídlení. Vysadili je zaměstnanci geoparku ve spolupráci s dobrovolníky.

Alej vyrůstá podél cesty do bývalé obce Dolní Novina. V budoucnu poskytne stín cyklistům na frekventované cyklostezce, kterou vybudovaly Vojenské lesy a statky. „Na podzim pak budou moci turisté a cyklisté ochutnat ovoce, které zde zanechali naši předchůdci,“ uvedla ředitelka geoparku Lenka Mrázová. Momentálně alej tvoří tedy celkem už 60 stromů.

Hlavním posláním projektu Alej vzpomínek je obnova historických alejí v místech zaniklých obcí a záchrana místy unikátních regionálních odrůd jabloní a hrušní. V evidenci má geopark Ralsko už přes 300 stromů ze zaniklých obcí, jako jsou Kostřice, Křída, Holiček, Ostrov nebo Jabloneček.

Foto: Geopark Ralsko

Zdroj: České noviny, Ekolist

Související články

Zaručeně zlepší den

Zatočte s česnekovým dechem. Pomůže bílý jogurt

Tunely pod Londýnem se otevřou veřejnosti. Australský podnikatel v nich plánuje muzeum i bar

Nejnovější kolekce značky TATUUM. Podívejte se, jaké kabáty budou trendy tuto zimu

Dnes je světový den štědrosti a dobrých skutků, jak jej strávíte vy?

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Každý příběh v sobě nese příslib naděje. Čekání na spoušť jich obsahuje hned několik

Inspirace z knihovny: Každý příběh v sobě nese příslib naděje. Čekání na spoušť jich obsahuje hned několik

Život se s námi dost často nemazlí a klade nám do cesty nejrůznější zkoušky. Je jen na nás, jak je…