Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Stravování jako klíč ke zdraví. Virtuální tržiště propojí drobné živnostníky se školními jídelnami

2 minuty radosti
Ilustrační foto: Depositphotos

Strava je jedním z důležitých pilířů, které se podepisují na našem zdravotním stavu. Výživoví poradci se shodují, že by měla být vyvážená, bohatá na vitamíny a vlákninu. Podpořit své tělo můžeme i nákupem kvalitních potravin. V jižních Čechách budou nyní dostupnější –⁠ v plánu je virtuální trh lokálních potravin pro školy.

Cílem projektu z dílny Jihočeského kraje je dostat zdravé a čerstvé lokální potraviny do místních škol a zároveň podpořit jejich producenty. „Jako jihočeské patrioty nás trápí sledovat, kolik se u nás vyrobí výborných zdravých jihočeských potravin, a naše děti ve školách přitom dostávají dotované produkty, které k nám putují tisíce kilometrů přes půl světa. Chceme proto vytvořit prostor, který bude fungovat na stejném principu jako byla osvědčená tržiště, kde naše babičky a maminky nakupovaly zdravé místní potraviny,“ uvedl hejtman Martin Kuba. Přiblížil také podobu budoucího tržiště, které by mělo jít s dobou. V souladu s nejmodernějšími trendy bude tedy virtuálního charakteru. Jakýkoli producent na něm bude moci nabídnout své produkty školám v okolí přímo, bez zprostředkovatelského velkoobchodu, který mnohdy nutí výrobce snižovat cenu na úkor kvality. 

Ilustrační foto: Pixabay

Projekt by mohl nejen zlepšit životosprávu dětí, ale také pomoci drobným podnikatelům. Pro ty může být jinak obtížné prosadit se na trhu, kterému kralují velkoobchodní řetězce. „I ten nejmenší producent už se dnes orientuje v internetovém prostoru a zde bude moci velmi lehce oslovit potenciální odběratele a nabídnout konkrétní produkty za konkrétní cenu. Odběratel pak na internetu pohodlně rozklikne nabídku a okamžitě uvidí, který producent nabízí požadovaný produkt a za jakou cenu,“ popsala ředitelka Regionální agrární komory Jihočeského kraje Hana Šťastná.

Zdroj: Jihočeský kraj

Související články

Zaručeně zlepší den

Restaurace začínají nabízet předplatné, aby si zajistily návštěvnost

Tropické pralesy se postupně obnovují a přijímají megatuny uhlíku, ukazuje nová studie

Roztomilá opička potěší malé i velké. Pozadu nezůstává ani tučňák a hrdlička

Podmořský svět ukrývá nepoznané krásy, třeba opeřenou hvězdici – lilijici

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Mnich, který prodal své ferrari, vás vytrhne ze zběsilé jízdy životem

Inspirace z knihovny: Mnich, který prodal své ferrari, vás vytrhne ze zběsilé jízdy životem

Za peníze si štěstí nekoupíš. Pracovní úspěchy nepředčí rodinné zázemí. Radost se skrývá v …