Státním zaměstnancům se zvednou platy. Zdravotníci, policisté a hasiči si polepší o 5 %

Od listopadu 2014 se zvednou platy státních zaměstnanců o 3,5 procenta. Zdravotníci si od nového roku polepší dokonce o 5 procent. Dojde také k návratu takzvaných plovoucích tarifů, v rámci nichž může zaměstnavatel libovolně určit platový stupeň v dané platové třídě.

Zdravotníky čeká příjemná změna a to už od ledna 2015. Nové platové tabulky počítají se zvýšením o 5 %. Měnit platy zdravotníků je kvůli úhradové vyhlášce možné pouze k 1. lednu. Ostatní státní zaměstnanci dostanou přidáno od listopadu 2014 o 3,5 %, což odpovídá průměrnému měsíčnímu zvýšení o 650 Kč.

Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček navíc přislíbil, že ve spolupráci s hejtmany vyzve ředitele nemocnic, aby na konci roku 2014 vyplatili svým zaměstnancům mimořádné odměny. Ty by měly kompenzovat dvouměsíční ztrátu zdravotníků ve výši 3,5 % oproti ostatním státním zaměstnancům.

Pětiprocentní zvýšení platu čeká od ledna také policisty, hasiče a další členy ozbrojených složek. Zaměstnanci v oblasti kultury se pak mohou těšit na 4% navýšení.

Málo kvalifikované pracovní síly, u kterých kvalita výkonu práce není ovlivnitelná praxí, a lidé, jejichž výkonnost s počtem let praxe neroste (baletky, vrcholoví sportovci atd.) pak jistě potěší návrat tzv. plovoucích tarifů. Zaměstnavatel tak opět získá volnou ruku při určování platového stupně v rámci dané platové třídy, tedy bez ohledu na délku praxe.

Zdroj: http://zpravy.aktualne.cz/domaci/zdravotnikum-poroste-plat-od-ledna-polepsi-si-o-5-procent/r~5ee09fa2543f11e4b4ab002590604f2e/

Autor článku

Michaela Hýžová