Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Šťastný rok pro mořské želvy. S jejich ochranou pomáhají i Češi

3 minuty radosti
Zdroj fotografií: morskezelvy.cz

Pláže vylidněné v důsledku protipandemických opatření nabízí mnohé výhody – například pro mořské želvy. Ohrožené želví populaci se loňský rok dařilo. V Indii, Thajsku nebo na Floridě kladlo svá vejce mnohem více želv než v předešlých letech. Těmto vzácným tvorům se navíc žije lépe i díky české organizaci Chráníme mořské želvy, která se chlubí skvělými výsledky.

Projekt Chráníme mořské želvy představuje významnou českou stopu ve světových vodách ochrany mořských želv. Ve spolupráci s indonéskou organizací Konservasi Biota Laut Berau se zabývá ochranou želv na dvou ostrovech v oblasti Berau v Indonésii. A úspěšně – týmu nadšenců se podařilo zajistit vylíhnutí více než dvou a půl milionu želvích vajec.

Úklid pláží je pro ochranáře mořských želv denním chlebem.

V práci pokračují i během koronakrize. „Naši ochranáři jsou na ostrovech stále. Místní si velice váží toho, že jsme jim stále schopni poskytovat výplatu za jejich práci, protože vidí, jak negativně krize ovlivnila ostatní lidi v Indonésii,“ popisuje Hana Svobodová, vedoucí projektu Chráníme mořské želvy. Dodává také, že je potřeba pláže chránit i přes absenci turistů. Stále častěji se na nich totiž objevují pytláci.

Hlavním cílem projektu Chráníme mořské želvy je vzdělávání a rozvoj místních obyvatel, ale i zlepšování informovanosti v České republice, a to prostřednictvím veřejných akcí a přednášek. „Je důležité uvědomit si, co můžu pro ochranu dělat i já sám – například omezením používání plastů, zapojením do dobrovolnických aktivit nebo zodpovědným cestováním,“ vysvětluje Hana Svobodová.

Spolek se zaměřuje na vzdělávání místních i osvětu v Česku.

V době zrušených akcí je ale pro spolek zásadní finanční pomoc veřejnosti. Zájemci mohou jednoduše přispět libovolnou částkou na transparentní účet nebo nakoupit v jednom ze spřátelených obchodů. „Jsem moc vděčná, že se právě díky finančním darům, sbírkám a výtěžkům podařilo zajistit ochranu i v této nelehké době. A těším se, až se s lidmi zase budeme moci na akcích potkávat,“ uzavírá vedoucí projektu.

Související články

Zaručeně zlepší den

Naděje pro pacienty se závažným průběhem covidu. Vědci zjistili, které léky napomáhají zotavení

Konec dezinformací o pandemii. Nový web uvádí informace na pravou míru

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Konec exekucí v Česku? Nový web pomáhá najít cestu z dluhové pasti

Inspirativní rozhovor

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Přečtěte si rozhovor s Danou Škorpilovou, která po padesátce skončila kariéru manažerky a začala pomáhat ostatním jako osobní trenérka a výživová poradkyně.