Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Šťastný rok pro mořské želvy. S jejich ochranou pomáhají i Češi

3 minuty radosti
Zdroj fotografií: morskezelvy.cz

Pláže vylidněné v důsledku protipandemických opatření nabízí mnohé výhody – například pro mořské želvy. Ohrožené želví populaci se loňský rok dařilo. V Indii, Thajsku nebo na Floridě kladlo svá vejce mnohem více želv než v předešlých letech. Těmto vzácným tvorům se navíc žije lépe i díky české organizaci Chráníme mořské želvy, která se chlubí skvělými výsledky.

Projekt Chráníme mořské želvy představuje významnou českou stopu ve světových vodách ochrany mořských želv. Ve spolupráci s indonéskou organizací Konservasi Biota Laut Berau se zabývá ochranou želv na dvou ostrovech v oblasti Berau v Indonésii. A úspěšně – týmu nadšenců se podařilo zajistit vylíhnutí více než dvou a půl milionu želvích vajec.

Úklid pláží je pro ochranáře mořských želv denním chlebem.

V práci pokračují i během koronakrize. „Naši ochranáři jsou na ostrovech stále. Místní si velice váží toho, že jsme jim stále schopni poskytovat výplatu za jejich práci, protože vidí, jak negativně krize ovlivnila ostatní lidi v Indonésii,“ popisuje Hana Svobodová, vedoucí projektu Chráníme mořské želvy. Dodává také, že je potřeba pláže chránit i přes absenci turistů. Stále častěji se na nich totiž objevují pytláci.

Hlavním cílem projektu Chráníme mořské želvy je vzdělávání a rozvoj místních obyvatel, ale i zlepšování informovanosti v České republice, a to prostřednictvím veřejných akcí a přednášek. „Je důležité uvědomit si, co můžu pro ochranu dělat i já sám – například omezením používání plastů, zapojením do dobrovolnických aktivit nebo zodpovědným cestováním,“ vysvětluje Hana Svobodová.

Spolek se zaměřuje na vzdělávání místních i osvětu v Česku.

V době zrušených akcí je ale pro spolek zásadní finanční pomoc veřejnosti. Zájemci mohou jednoduše přispět libovolnou částkou na transparentní účet nebo nakoupit v jednom ze spřátelených obchodů. „Jsem moc vděčná, že se právě díky finančním darům, sbírkám a výtěžkům podařilo zajistit ochranu i v této nelehké době. A těším se, až se s lidmi zase budeme moci na akcích potkávat,“ uzavírá vedoucí projektu.

Související články

Zaručeně zlepší den

Policie v Peru našla více než 600 let starou vykopávku. Vezl ji kurýr

Němci se loučí s obezitou. Omezují reklamy na nezdravé jídlo

Lidé v zimě potřebují více spánku, zjistili vědci

Restaurace začínají nabízet předplatné, aby si zajistily návštěvnost

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Óda na nevinnost a laskavost. Chlapec, krtek, liška a kůň mají klíče od lidských srdcí

Inspirace z knihovny: Óda na nevinnost a laskavost. Chlapec, krtek, liška a kůň mají klíče od lidských srdcí

Znáte takové ty knihy, které můžete otevřít na náhodné stránce a cokoliv si z nich v ten moment…