Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Starověký mimozemský život je pravděpodobně pohřben více než šest stop pod povrchem Marsu

Ilustrační foto: Pixabay

Nový laboratorní experiment NASA ukazuje, že jejich rovery možná budou muset kopat zhruba dva metry nebo více pod povrch Marsu, aby našly známky starověkého života, píše Interesting Engineering.

Důvodem jsou účinky ionizujícího záření na malé molekuly, jako jsou třeba aminokyseliny. A právě objev určitých aminokyselin na Marsu by byl silným ukazatelem toho, že život na rudé planetě kdysi existoval, protože se jedná o běžnou součást pro stavbu bílkovin u pozemského života.

Problém je ale v tom, že jsou tyto prvky zničeny kosmickým zářením, což znamená, že mnoho pozůstatků starověkého života na Marsu může být již dávno pryč. V nové studii publikované v časopise Astrobiology vědci z NASA prokázali, že aminokyseliny byly zničeny kosmickým zářením mnohem rychleji, než se dříve předpokládalo.

Alexander Pavlov z Goddard Space Flight Center NASA v Greenbeltu v Marylandu prohlásil, že současné mise marťanských roverů vrtají do hloubky kolem pěti centimetrů za cílem nálezu těchto aminokyselin. Ve zmíněných hloubkách by úplné zničení aminokyselin totiž trvalo jen 20 milionů let. Slovo „jen“ se sice v tomto kontextu může zdát trochu divné, ale je to díky skutečnosti, že život na Marsu pravděpodobně existoval už před miliardami let, kdy byl Mars více podobný Zemi a měl na svém povrchu jezera a tekoucích řeky.

Výzkum naznačuje, že mise, které mohou vrtat pouze do mělkých hloubek, včetně roverů Perseverance a Curiosity NASA, by měly změnit své strategie odběru vzorků na základě těchto nových zjištění a začít vrtat hlouběji.

Ilustrační foto: Pixabay

Simulace podmínek na Marsu

Pro svůj výzkum tým smíchal několik typů aminokyselin v oxidu křemičitém, hydratovaném oxidu křemičitém nebo oxidu křemičitém a chloristanu, aby simulovali podmínky na Marsu. Poté získané vzorky uzavřeli do zkumavek ve vakuu, aby došlo k simulaci řídkého marťanského vzduchu.

Tyto vzorky byly vystavovány různým úrovním gama záření, aby se simulovalo kosmické záření pronikající na povrch Marsu, bylo aplikováno dostatek záření, aby odpovídalo až 80 milionům let expozice na rudé planetě. Výzkumníci také použili různé teploty, které klesají až na -55 stupňů Celsia. Ve výsledku se ukázalo, že zejména přidání křemičitanů a silikátů s chloristany značně zvyšuje rychlost destrukce aminokyselin.

Rover Curiosity NASA nedávno analyzoval množství organického uhlíku, nalezeného ve vzorcích z Marsu, což ukazuje, že tam existovaly podobné životní úrovně jako v některých částech Země. Curiosity a Perseverance budou pokračovat ve zkoumání povrchu rudé planety, i když na základě nejnovějších zjištění by brzy mohly změnit své strategie.

Zdroj: Interesting Engineering

Související články

Zaručeně zlepší den

První zoo na světě! Zoo Praha rozmnožila ketupu Pelovu

Od nano k eko. Fatma Yalcinkaya a její výzkum

„Kdybych to vzdal, nadosmrti bych toho litoval,” říká dobrodruh Šimon Brázda o své 5 000 kilometrů dlouhé pouti napříč USA

Ubývá přirozených dutin, pomozte netopýrům

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Vydejte se na cesty s Petrem Niklem. Zachytil kouzlo každodennosti

Inspirace z knihovny: Vydejte se na cesty s Petrem Niklem. Zachytil kouzlo každodennosti

Po delší odmlce se vracíme s oblíbenou rubrikou Pozitivní kniha. Tentokrát vám přinášíme tip na…