Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Správný sekáč nenadělá víc paseky než užitku. Při sekání trávy se nedokonalosti cení

Ilustrační foto: Depositphotos

Údržba trávníku může být pořádným oříškem. Jaký postup zvolit, abychom si nepřipadali jako v pralese a zároveň neublížili těm nejzranitelnějším – našim hmyzím přátelům? Podle odborníků je nejlepší použít techniku nepravidelného kosení.

Vyšší travní porost skýtá hned několik výhod. Nejen, že méně vysychá, ale mnohem lépe také zadržuje dešťovou vodu a přispívá k lepšímu klimatu ulic. Málokdo je však fanouškem přerostlé trávy, která sahá až ke kolenům a skrývá řadu nástrah, jako jsou třeba klíšťata. Osekat ji doslova naholo však není dobrý nápad.

Ve městech je ideální použít techniku mozaikovitého sečení trávy. V praxi to vypadá tak, že se vyseká jen určitá část trávníku a zbytek zůstane zarostlý. Nesekané pásy poskytují útočiště především bezobratlým živočichům a menším obratlovcům. Přirozený koloběh přírody a druhová rozmanitost tak má mnohem větší šanci na zachování.

Do mozaikovitého sekání se nyní pustili třeba v brněnských Kohoutovicích, kde tuto činnost rovnou pojali kreativně. Místní se tak mohou na sídlištích pokochat různými obrazci v zeleni. Četnost a míru sekání pak snižují i další česká města – podle oficiálních prohlášení například Valašské Klobouky nebo Rožnov pod Radhoštěm.

Související články

Zaručeně zlepší den

Některá zvířata mají podobné zlozvyky jako lidé. Třeba dloubání se v nose

S kočkou se můžete dorozumívat přivřením očí

Které evropské země vedou v užívání solární energie?

Vzniká centrum pro kontakt s mimozemšťany

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Zapomeňte na 10 000 hodin. Přeskočte pořadí a buďte úspěšní

Inspirace z knihovny: Zapomeňte na 10 000 hodin. Přeskočte pořadí a buďte úspěšní

Opřete se do svého strachu, experimentujte, nebuďte nejlepší – buďte jediní. To jsou jen tři z …