Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Sociální podnikání: darováním a prodejem jízdních kol k lepším životním podmínkám Mozambičanů

Ilustrační fotografie. Zdroj: Dollar Photo Club

Společnost Mozambikes se zavázala do roku 2018 ke zlepšení životních podmínek 50 tisíc nejchudších lidí v zemi prostřednictvím prodeje dostupných kol. Společnost založí národní prodejní a distribuční síť, aby poskytla do roku 2020 přes sto dvaceti tisícům lidí dopravní prostředek. Do projektu se může zapojit každý. Prostřednictvím jejich webových stránek je možné darovat stará jízdní kola, která poputují k nejchudším obyvatelům země.

Business model společnosti Mozambikes se skládá ze tří hlavních bodů. Společnosti mohou u nich zakoupit kola za plnou cenu jako bonusy pro zaměstnance. Dále společnosti mohou zaplatit poplatek za reklamu na kole, díky čemuž může společnost prodat kolo za nejnižší cenu na trhu. A za třetí, lidé z celého světa mohou darovat kola prostřednictvím webové stránky Mozambikes. Společnost věnuje tato kola každému, kdo vydělává méně než dva dolary za den a kdo společnosti doloží, že mu vlastnění kola zajistí vyšší kvalitu života a navýší možnosti příjmu.

„Naším cílem je bojovat s chudobou v Mosambiku prostřednictvím prodeje levných jízdních kol,“ říká zakladatelka Mozambikes Lauren Thomas. „Jízdní kolo je levný, dostupný a spolehlivý dopravní prostředek, který napomáhá chudým obyvatelům k získání větší samostatnosti. Vlastnění kola jim navíc rozšiřuje jejich možnost sehnat zaměstnání v nedalekém okolí,“ dodává Thomas.

Mozambikes je první společností, která se snaží, aby byla jízdní kola v Mosambiku cenově dostupná pro co nejvíce obyvatel. Zatím se prodalo více než 8 000 jízdních kol. Současně společnost vypisuje kurzy, které mají naučit účastníky, jak jezdit na kole a dodržovat bezpečnostní předpisy na cestách.

Související články

V slideru

Na podzim se na Broumovsku otevře nová cyklostezka

Společnost

Díky svítící cyklistické bundě se stanete nepřehlédnutelnými

V novém komunitním centru nabízí kávu i opravu kola

Cyklisté mohou od listopadu jezdit centrem Brna na kole

Zaručeně zlepší den

Naděje pro pacienty se závažným průběhem covidu. Vědci zjistili, které léky napomáhají zotavení

Dobrá zpráva pro ty, kteří prodělali koronavirus. Podle vědců získávají na několik měsíců imunitu

Zatočí s plevelem i cenou biozeleniny. V Opavě vznikl stroj, který slibuje revoluci v zemědělství

Konec exekucí v Česku? Nový web pomáhá najít cestu z dluhové pasti

Inspirativní rozhovor

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Přečtěte si rozhovor s Danou Škorpilovou, která po padesátce skončila kariéru manažerky a začala pomáhat ostatním jako osobní trenérka a výživová poradkyně.