Sociální bistro nabízí možnost předplatit oběd lidem v nouzi

Zdroj fotografie: FB Sociální bistro Střecha

Sto korun. I taková částka stačí, abyste osobě v tíživé životní situaci napomohli k lepšímu životu nebo alespoň dni. Jednou z možností je předplatit tzv. zavěšený oběd v bistru Střecha. Tím umožníte osobě v nouzi najíst se v bistru zdarma.

„Jsme přesvědčeni, že redistribuce bohatství v České republice nefunguje dobře. Sociální nůžky se rozevírají, bohatí bohatnou a chudých je tu obrovské množství,“ vysvětluje za Sociální bistro Střecha motivaci pro vytvoření dílčího projektu Filip Hausknecht. Ten spolu s kolegy věří v budoucí zlepšení situace. „Do té doby budeme dělat, co můžeme jako Střecha – nabízíme lidem, kteří mají sami dostatek, možnost podělit se s těmi, kteří takové štěstí neměli.“

Tzv. zavěšený oběd koupí zájemci přímo v bistru, k dispozici jsou i dárkové certifikáty a lze se domluvit také na elektronické transakci. „Jedno obědové menu stojí sto korun, nám se zaeviduje do pokladního systému a předplacené obědy pak vydáváme zdarma lidem v tíživé životní situaci, především pak lidem bez domova,“ uvádí Hausknecht.

Potřební si pro obědy sami přicházejí, bistro jich dosud touto cestou rozdalo téměř čtyři sta. „Jde pro nás jen o postranní projekt, kterého se zhostili především návštěvníci a návštěvnice našeho bistra. Primárním účelem našeho podniku je zaměstnávat lidi bez domova a po výkonu trestu a pomáhat jim s řešením bydlení nebo dluhů. Tam i nadále budeme primárně upínat naši energii,“ říká Hausknecht. Bistro funguje necelý rok na pražském Žižkově.

Autor článku

Kristýna Motlová