Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Snímek Ticho uctívá dětské oběti války na Ukrajině. Trvá sedm hodin

Ilustrační foto: Pexels

Válka na Ukrajině si vyžádala nespočet obětí, mezi nimiž jsou nejen vojáci, ale i civilisté. Fatální osud se nevyhnul ani těm nejnevinnějším z nás – dětem. Švédští umělci proto natočili netradiční snímek Ticho, který uctívá dosavadní dětské oběti války na Ukrajině, uvedl server Aktuálně.

Filmaři snímek představili v pondělí 7. listopadu na Stockholmském mezinárodním filmovém festivalu. Trvá 397 minut a divákům nabízí jen ticho a bílou obrazovku. Každá minuta, po níž vždy zazní pouze zvuky zvonů, má symbolizovat jedno padlé dítě. „Před vámi je jen bílé plátno a to nejdůležitější – každou minutu zvuk zvonů. A vy nemůžete nic dělat. Jen sedíte se všemi otázkami před sebou. A jenom vám to znovu a znovu všechno připomíná,“ popsala ukrajinská herečka Kateryna Kisteňová, která v úvodu filmu sdílí krátkou vzpomínku.

Cílem pořadatelů akce bylo netradičním způsobem uctít památku všech 397 dětíí, které podle zprávy OSN za posledních osm měsíců ruské invaze padly na Ukrajině. Veškerý výtěžek, který se během veřejného promítání vybral, poputuje organizaci UNICEF na pomoc ukrajinským dětem. 

Zdroj: Aktuálně

Související články

Zaručeně zlepší den

Vědci rozluštili záhadu travnatých kruhů v poušti Namib

Co jsou houbová města a mohla by vyřešit čínskou vodní krizi?

Nejunikátnější pohled na Český Krumlov je z Křížové hory, říká Laskavec Dalibor Uhlíř

Revoluce ve zdravotnictví. Vědci umí vypěstovat krev v laboratoři

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Moje milá smrti pomáhá přijmout ztrátu blízkého a najít sílu žít

Inspirace z knihovny: Moje milá smrti pomáhá přijmout ztrátu blízkého a najít sílu žít

Spousta lidí se jí bojí, protože se s ní všichni bez výjimky alespoň jednou v životě setkáme. Co je…