Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Snaží se mimozemšťané navázat kontakt? Vědci zachytili záhadné rádiové signály

3 minuty radosti
Ilustrační foto: Pexels

Věříte na mimozemské civilizace? Možná byste měli. Výzkumníci z University Of Toronto nedávno pomocí nového algoritmu řízeného strojovým učením detekovali osm nových rádiových signálů pocházejících z pěti hvězd nacházejících se ve vzdálenosti 30 až 90 světelných let, uvedl server Earth a Nature Astronomy.

I když zatím neexistuje žádný důkaz o tom, že by tyto signály mohly pocházet od mimozemšťanů, experti nevylučují možnost, že by je jiné pokročilé civilizace mohly použít ke komunikaci s námi. „Musíme rozlišit vzrušující rádiové signály ve vesmíru od nezajímavých rádiových signálů ze Země,“ uvedl hlavní autor studie Peter Ma, vysokoškolský student fyziky na University Of Toronto.

Výzkumníci vyvinuli algoritmus pro organizaci dat z dalekohledů odstraněním interferencí způsobených člověkem, aby se astronomové mohli zaměřit na signály pocházející ze vzdálených oblastí ve vesmíru a mezi nimi hledat ty, které by mohly poskytnout důkaz, že by mohly být technologicky vytvořené. Pomocí tohoto průkopnického algoritmu vědci prozkoumali přes 150 TB dat z 820 blízkých hvězd na datovém souboru, který byl dříve prohledán v roce 2017 klasickými technikami, ale tehdy na něm nebyly zaznamenány jakékoli zajímavé signály. Osm signálů nedávno detekovaných touto technikou se však docela podobá tomu, jak astronomové očekávají, že budou mimozemské signály vypadat. 

Na rozdíl od signálů způsobených přírodními jevy, které bývají širokopásmové, byly tyto signály úzkopásmové. Navíc vykazovaly to, co je známé jako „sklon“, což znamená, že jejich původ měl určitý stupeň relativního zrychlení, a to naznačuje, že nepocházejí ze Země. A konečně, zatímco lidské rádiové signály se obvykle vyskytují při pozorováních ON i OFF, protože jejich zdroj je blízko, tyto signály se objevily pouze při pozorováních se zapnutým zdrojem. Bohužel během následných pozorování vědci nebyli schopni rádiové vlny znovu detekovat. Přesto tato zjištění zdůrazňují význam používání technik strojového učení při zkoumání vesmíru. Třeba se díky nim jednou dostaneme do kontaktu s jinými civilizacemi. 

Související články

Zaručeně zlepší den

Světelná terapie by mohla pomoci milionům pacientů se srdečními problémy

V Česku za posledních pět let přibylo více než 4 miliony stromů

Jak mozky zvládají mluvení a dýchání zároveň?

Brněnští vědci chtějí bojovat proti plevelům pomocí umělé inteligence

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Ticho není nepřítel. Jak se z něj těšit, poradí kniha Radost z ticha

Inspirace z knihovny: Ticho není nepřítel. Jak se z něj těšit, poradí kniha Radost z ticha

Ukrývají se tajemství světa v tichu? Většinu času jsme obklopeni nejrůznějšími zvuky, na které jsme…