Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Smart Healt Hackaton v Praze vyhrála rukavice pro převod znakové řeči do slov

2 minuty radosti
Zdroj fotografie: 1. LF UK

Úplně první středoevropský víkend, který se věnuje inovacím ve zdravotnictví, se odehrál od 26. do 28. října v Praze. Soutěžní Smart Health Hackaton hostila 1. lékařská fakulta Univerzity Karlovy a o vítězství se ucházela padesátka mladých talentů z celého světa. První místo obsadili studenti kybernetiky z Českého vysokého učení technického, kteří přišli s projektem SLANG.

V unikátním projektu SLANG jde o speciální rukavici, která svými senzory snímá pohyb při znakové řeči a přenáší jej do počítače. Ten pak přeloží znakovou řeč a mikrofonem z rukavice vysílá konečné mluvené slovo. Studenti vyhráli nejen 100 tisíc korun, ale i příslib realizace nápadu. Na druhém místě se umístily dva týmy – Breath Hackers snímali intenzitu dechu hráče při hraní her s brýlemi s virtuální realitou, uLékaře.cz zas vyvinuli aplikaci, která zjednoduší návštěvy u lékaře. Uživatel si do ní může naskenovat kartu pojištěnce nebo třeba uložit recept.

Zdravotnický hackaton je už čtvrtou akcí organizace CEEHACKS, předchozí hackatony se zaměřovaly na energetiku a mobilitu. V listopadu pak proběhne další událost, Social Inovation Weekend, kde budou moci účastníci soutěžit v kategoriích jako boj se zadlužeností, mezigenerační vztahy nebo vzdělávání neslyšících.

Zdroj: 1. lékařská fakulta Univerzity Karlovy

Související články

Zaručeně zlepší den

Tito opeřenci navštěvují česká krmítka nejčastěji. Známe výsledky ptačího sčítání

Zařízení z dílny českých vědců umožní dezinfikovat respirátory

Revoluce v létání. Nizozemci poprvé použili syntetické palivo, pomůže zachránit planetu

První domácí vodíková baterie zásobí domácnost obnovitelnou energií. Zvládne až dva dny bez proudu