Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Slon? Veleryba? Ani jedno! Znáte nejstarší a nejtěžší organismus na světě?

Foto: J Zapell / Wikimedia Commons

Tento obrovský organizmus se jmenuje Pando a nachází se v okrese Sevier v americkém státě Utah.  Stáří se odhaduje až na šestnáct tisíc let a váží 6 tisíc tun, tedy 35krát více, než největší zvíře na světě – plejtvák obrovský. A o co se vlastně jedná?

Název Pando označuje kolonii topolu osiky Populus tremuloides. Nové stromy, tedy výmladky, které k ní patří, nevyrůstají ze semen, ale z kořenových výhonků starých stromů. Celá plocha zabírá přes 40 hektarů (tedy zhruba 30 fotbalových hřišť) a výmladky čítají přes 40 tisíc kmenů. Nejstarším už je asi 130 let. Všechny stromy jsou tedy jeden organismus, jsou geneticky identické a mají společný kořenový systém.

Topoly osiky často tvoří kolonie tohoto typu, ale tato je největší a nejstarší na světě. Navíc bez ohledu na to, zda má 16 tisíc, nebo možná 80 tisíc let (taková teorie existuje), je to pravděpodobně nejstarší organismus na Zemi. Jedná se však pouze o domněnky. Pokud kolonie přetrvala i během zalednění, mohla zde růst klidně i milion let. Není divu, že se jí někdy říká Chvějící se obr. Samotné slovo Pando pochází z latinského „roztahuji se“.

Pando je velmi odolné. Vždyť už odolalo kácení okolních lesů evropskými kolonizátory v 19. století i rychlému rozvoji cestovního ruchu v minulém století. Po tisíce let se také vyrovnává s parazity, požáry a zvířaty. Právě zvířata – zejména jeleni – však tento organizmus ničí nejvíce. Býložravcům je totiž jedno, zda trhají trávu nebo mladé stromky. Trávy však rostou z půdy, zatímco všechny ostatní rostliny rostou od vrcholu. Oškubání travám neškodí, ale mladé stromky, které jsou ožrány z vrcholu, nemají šanci vyrůst.

Jak mu pomoci? Podle vědců je nutné snížit počet býložravců navštěvujících Pando a omezit lidskou činnost v jeho okolí. Pomoci by mohlo i znovuvysazení predátorů, kteří by odradili jeleny a dobytek, jenž ničí mladé výhonky. Jde o to, aby Pando i nadále zůstalo největším a nejstarším organismem, který věda zná.

Související články

Zaručeně zlepší den

Školní výuka by měla zahrnovat lízání zmrzliny

Alžběta Vintrová nás učí pravopisu hravou a vtipnou formou

Psi rozumí jednotlivým slovům, zjistili vědci

Nejvyšší hora světa stále roste

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: I smrt má srdce. Zlodějka knih představuje její něžnou stránku

Inspirace z knihovny: I smrt má srdce. Zlodějka knih představuje její něžnou stránku

Jaká je smrt? Mnozí známe její podobu ze strašidelných příhod, kde byla obvykle popisovaná jako…