Skupina vědců připravila plán na záchranu severních bílých nosorožců

Ilustrační fotografie. Zdroj: Dollar Photo Club

Pomocí kmenových buněk se vědci pokusí zachránit téměř vyhynulý druh. V případě úspěchu může podobný postup zachránit i další zvířata v ohrožení.

Severní bílí nosorožci už téměř vyhynuli, poslední tři jedinci tohoto poddruhu žijí v africké rezervaci v zoologické zahradě ve Dvoře Králové. Naději na jejich záchranu přinesla skupina mezinárodních vědců, kteří chtějí pomocí kmenových buněk zachránit tyto živočichy před vyhynutím. Jejich cílem je využití zbývajících tří jedinců a vzorků tkání z již uhynulých nosorožců ke znovuobnovení populace. Pro tento účel vědci chtějí aplikovat nejmodernější poznatky z výzkumu reprodukce a kmenových buněk.

Na projektu se podílí několik institucí, a to německý Leibnizův institut pro výzkum divokých a zoo zvířat, San Diego Zoo ze Spojených států amerických, vídeňská Zoo Schönbrunn a v neposlední řadě i Zoo Dvůr Králové. Společnými silami odborníci vypracovali záchranný plán. Ten zahrnuje použití jak pohlavních buněk posledních žijících jedinců, tak i kmenových buněk. Tyto buňky je možné získat z tělních buněk nosorožců, například z jejich kožní tkáně.

Následně vědci plánují z těchto buněk vyvinout nervové buňky, buňky srdečního svalu, nebo dokonce pohlavní buňky. Pokud by šlo vše podle plánu, oplodněné pohlavní buňky by bylo možné vložit do náhradní matky, která by porodila jedince severního bílého nosorožce. Toto vůbec první použití technologie kmenových buněk v ochraně přírody je průlomové. Případný úspěch by přinesl nové možnosti v boji proti lidmi způsobenému vymírání biologických druhů.

Autor článku

Profilový obrázek