Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Skupina vědců připravila plán na záchranu severních bílých nosorožců

Ilustrační fotografie. Zdroj: Dollar Photo Club

Pomocí kmenových buněk se vědci pokusí zachránit téměř vyhynulý druh. V případě úspěchu může podobný postup zachránit i další zvířata v ohrožení.

Severní bílí nosorožci už téměř vyhynuli, poslední tři jedinci tohoto poddruhu žijí v africké rezervaci v zoologické zahradě ve Dvoře Králové. Naději na jejich záchranu přinesla skupina mezinárodních vědců, kteří chtějí pomocí kmenových buněk zachránit tyto živočichy před vyhynutím. Jejich cílem je využití zbývajících tří jedinců a vzorků tkání z již uhynulých nosorožců ke znovuobnovení populace. Pro tento účel vědci chtějí aplikovat nejmodernější poznatky z výzkumu reprodukce a kmenových buněk.

Na projektu se podílí několik institucí, a to německý Leibnizův institut pro výzkum divokých a zoo zvířat, San Diego Zoo ze Spojených států amerických, vídeňská Zoo Schönbrunn a v neposlední řadě i Zoo Dvůr Králové. Společnými silami odborníci vypracovali záchranný plán. Ten zahrnuje použití jak pohlavních buněk posledních žijících jedinců, tak i kmenových buněk. Tyto buňky je možné získat z tělních buněk nosorožců, například z jejich kožní tkáně.

Následně vědci plánují z těchto buněk vyvinout nervové buňky, buňky srdečního svalu, nebo dokonce pohlavní buňky. Pokud by šlo vše podle plánu, oplodněné pohlavní buňky by bylo možné vložit do náhradní matky, která by porodila jedince severního bílého nosorožce. Toto vůbec první použití technologie kmenových buněk v ochraně přírody je průlomové. Případný úspěch by přinesl nové možnosti v boji proti lidmi způsobenému vymírání biologických druhů.

Související články

Zaručeně zlepší den

V Americe mohou nově gayové a bisexuálové darovat krev

K prodloužení života podle vědců stačí provést osm změn

Nebojte se náročných rozhovorů a řada dalších podzimních (nejen) psychologických webinářů

Chcete narozeninový dárek, který rozesměje? Jaké jsou skvělé nápady na vtipná trička?

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Veršovaný herbář plný legrace. Květolelo vypráví příběhy z folklóru českých bylin

Inspirace z knihovny: Veršovaný herbář plný legrace. Květolelo vypráví příběhy z folklóru českých bylin

Je červen – období, kdy většinu volného času trávíme v parcích, v lese, u vody nebo na procházkách…