Skupina vědců připravila plán na záchranu severních bílých nosorožců

Ilustrační fotografie. Zdroj: Dollar Photo Club

Pomocí kmenových buněk se vědci pokusí zachránit téměř vyhynulý druh. V případě úspěchu může podobný postup zachránit i další zvířata v ohrožení.

Severní bílí nosorožci už téměř vyhynuli, poslední tři jedinci tohoto poddruhu žijí v africké rezervaci v zoologické zahradě ve Dvoře Králové. Naději na jejich záchranu přinesla skupina mezinárodních vědců, kteří chtějí pomocí kmenových buněk zachránit tyto živočichy před vyhynutím. Jejich cílem je využití zbývajících tří jedinců a vzorků tkání z již uhynulých nosorožců ke znovuobnovení populace. Pro tento účel vědci chtějí aplikovat nejmodernější poznatky z výzkumu reprodukce a kmenových buněk.

Na projektu se podílí několik institucí, a to německý Leibnizův institut pro výzkum divokých a zoo zvířat, San Diego Zoo ze Spojených států amerických, vídeňská Zoo Schönbrunn a v neposlední řadě i Zoo Dvůr Králové. Společnými silami odborníci vypracovali záchranný plán. Ten zahrnuje použití jak pohlavních buněk posledních žijících jedinců, tak i kmenových buněk. Tyto buňky je možné získat z tělních buněk nosorožců, například z jejich kožní tkáně.

Následně vědci plánují z těchto buněk vyvinout nervové buňky, buňky srdečního svalu, nebo dokonce pohlavní buňky. Pokud by šlo vše podle plánu, oplodněné pohlavní buňky by bylo možné vložit do náhradní matky, která by porodila jedince severního bílého nosorožce. Toto vůbec první použití technologie kmenových buněk v ochraně přírody je průlomové. Případný úspěch by přinesl nové možnosti v boji proti lidmi způsobenému vymírání biologických druhů.

Související články

Inspirace

Praha pomůže ohroženým druhům zvířat ve volné přírodě

Inspirace

Kampaň ostravské zoo bojuje proti obchodu se zvířaty

Z domova

Vědci mají dostatek genetických zdrojů pro záchranu nosorožce bílého

Z domova

V Zoo Dvůr Králové se radují z nových přírůstků vzácných nosorožců

Zaručeně zlepší den

Čeští vědci mají novou zbraň proti koronaviru

Více kroků = delší život? Vědci přinesli nová zjištění o chůzi

Naděje pro nejsušší místa na zeměkouli. Vodní harfa zachytí vodu z páry ve vzduchu

Pojďte s námi do přírody. Web inspiruje, kam vyrazit v Česku na výlet

Inspirativní rozhovor

Ladislav Zibura

Přečtěte si rozhovor s cestovatelem a spisovatelem Ladislav Ziburou o tom, jak prožil karanténu a co si z tohoto období odnesl.

Ladislav Zibura