Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Už víme, z čeho se skládá Měsíc

Měsíc měl v minulosti magnetické pole, které ovšem zaniklo. Ilustrační foto: Freepik

Výzkumníci zjistili, že vnitřní jádro Měsíce je ve skutečnosti pevná koule s hustotou podobnou železu. Vědci doufají, že jejich objev pomůže vyřešit dlouhou debatu o tom, zda je vnitřní jádro Měsíce pevné nebo roztavené, a povede to k přesnějšímu pochopení historie Měsíce i sluneční soustavy, uvádí server Science Alert podle článku publikovaném v Nature.

Arthur Briaud z francouzského Národního centra pro vědecký výzkum uvádí, že výsledky jeho týmu zpochybňují vývoj magnetického pole Měsíce díky prokázání existence vnitřního jádra a podporují globální scénář převrácení pláště, který přináší podstatné poznatky o časovém průběhu měsíčního bombardování v první miliardě let existence Sluneční soustavy.

Zkoumání vnitřního složení objektů ve Sluneční soustavě se nejúčinněji provádí pomocí seismických dat. Způsob, jakým se akustické vlny generované zemětřesením pohybují a odrážejí od materiálu uvnitř planety nebo měsíce, může vědcům pomoci vytvořit podrobnou mapu nitra objektu.

Briaud a jeho kolegové shromáždili data z vesmírných misí a lunárních laserových dálkoměrných experimentů a sestavili profil různých měsíčních charakteristik. Mezi ně patří míra jeho deformace vlivem gravitační interakce se Zemí, změny jeho vzdálenosti od Země a jeho hustota. Poté provedli modelování s různými typy jádra, aby zjistili, které z nich nejvíce odpovídají pozorovaným údajům.

Grafické znázornění různých přístrojů měřících vlastnosti Měsíce k odhalení jeho jádra. Foto: Géoazur/Nicolas Sarter

Dospěli k několika zajímavým zjištěním. Zaprvé, modely, které se nejvíce podobaly tomu, co o Měsíci víme, popisují aktivní převracení hluboko uvnitř měsíčního pláště. To znamená, že hustší materiál uvnitř Měsíce klesá směrem ke středu a méně hustý materiál stoupá vzhůru. Tato aktivita byla dlouho navrhována jako způsob, jak vysvětlit přítomnost určitých prvků ve vulkanických oblastech Měsíce.

A zjistili, že měsíční jádro je velmi podobné tomu zemskému – s vnější tekutou vrstvou a pevným vnitřním jádrem. Podle jejich modelování má vnější jádro poloměr asi 362 kilometrů a vnitřní jádro má poloměr asi 258 kilometrů. To je asi 15 % celého poloměru Měsíce. Vnitřní jádro má hustotu přibližně 7 822 kilogramů na metr krychlový, což se blíží hustotě železa.

Víme, že nedlouho po svém vzniku měl Měsíc silné magnetické pole, které začalo klesat asi před 3,2 miliardami let. Takové magnetické pole vzniká pohybem a konvekcí v jádře, tedy jeho složení má jistou souvislost se zmizením magnetického jádra Měsíce.

Související články

Zaručeně zlepší den

Češi jsou vášniví houbaři. Loni nasbírali téměř 40 tisíc tun lesních plodů, kralovaly houby

Lovci monster podnikli hon na bájnou příšeru. Byli úspěšní?

V Americe mohou nově gayové a bisexuálové darovat krev

K prodloužení života podle vědců stačí provést osm změn

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny. Papírová spižírna přehledně poradí, jak neplýtvat

Inspirace z knihovny. Papírová spižírna přehledně poradí, jak neplýtvat

Víte, jak správně skladovat konkrétní potraviny? Jak zužitkovat suroviny do posledního kousku? Nebo…