Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Sonda JUICE odstartovala k Jupiteru a jeho ledovým měsícům, na misi se podílejí i čeští vědci

Ilustrace toho, jak by měla sonda u planety Jupiter vypadat. Foto: The European Space Agency

 V pátek 14. dubna odstartovala minutu před čtvrt na tři středoevropského času raketa Ariane 5 se sondou JUICE (Jupiter Icy Moons Explorer). Cílem je planeta Jupiter a její měsíce Ganymedes, Callisto a Europa, kde by měla sonda prozkoumat oceány kapalné vody pod ledovým povrchem.  Cesta k Jupiteru by měla trvat osm let. Na tomto velkém projektu Evropské vesmírné agentury (ESA) se velmi významně podílejí také vědci z Akademie věd ČR.

Sonda Juice měla odstartovat předchozí den, ESA však start odložila kvůli výstrahám před blesky. Sonda s raketou tak do vesmíru vyletěla 14. 4. z kosmodromu Kourou ve Francouzské Guyaně. Podle plánů by k Jupiteru měla doletět v červenci v roce 2031 a o tři roky později by se měla dostat na oběžnou dráhu největšího měsíce Sluneční soustavy Ganymeda. Stane se tak první družicí, která obíhá měsíc jiné planety než Země. Celá mise se uzavře na konci roku 2035, kdy by měla sonda dopadnout na měsíční povrch.

Akademie věd se na vývoji celého projektu podílela velmi výrazně. Čeští vědci z Astronomického ústavu navrhli pro sondu napájecí systém, který získává energii ze Slunce. Vědci a technici z Ústavu fyziky atmosféry vyvinuli pro misi měřič radiových a plazmových vln. „Z předchozích měření sondy Galileo také víme, že měsíc Ganymedes má své vlastní magnetické pole, ve kterém se šíří elektromagnetické vlny na slyšitelných kmitočtech. O nich a o podobných jevech v magnetosféře Jupiteru zatím mnoho nevíme, ač by mohly být velmi důležité pro úroveň radiace v okolí planety,“ říká vedoucí českého výzkumného týmu z Ústavu fyziky atmosféry Ondřej Santolík.

Češi také spolupracovali na výrobě rakety Ariane 5, na jejím vytváření pomáhala klatovská firma ATC Space. Mezi další oblasti, kde budou čeští vědci pracovat, patří vývoj nových verzí softwaru. „Během letu sondy k Jupiteru budeme pracovat na dokončení vývoje nových verzí programů pro palubní zpracování dat, jejich testování a postupné odeslání do paměti přístroje. Pak bude, doufejme, připravena na překvapení, která nás u Jupiteru a jeho ledových měsíců za 8 let čekají,“ uzavírá Santolík.

Start rakety Ariene 5 se sondou JUICE

Související články

Zaručeně zlepší den

Dánsko chce snížit věk pro potraty bez souhlasu rodičů i nezletilým dívkám

Souboj medvědů zaujal porotu. Snímek se stal nejlepší fotografií

Středozemní moře ukrývalo pozůstatky neolitického osídlení a kamennou cestu

Ideální pěnu u piva mají zajistit nové plechovky

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Co by můj syn měl vědět o světě? Kniha oblíbeného autora neporadí, ale pobaví

Inspirace z knihovny: Co by můj syn měl vědět o světě? Kniha oblíbeného autora neporadí, ale pobaví

Jak funguje svět? Na co si v něm dát pozor? Co v životě hledat a před čím se naopak skrýt…