Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Sonda JUICE odstartovala k Jupiteru a jeho ledovým měsícům, na misi se podílejí i čeští vědci

Ilustrace toho, jak by měla sonda u planety Jupiter vypadat. Foto: The European Space Agency

 V pátek 14. dubna odstartovala minutu před čtvrt na tři středoevropského času raketa Ariane 5 se sondou JUICE (Jupiter Icy Moons Explorer). Cílem je planeta Jupiter a její měsíce Ganymedes, Callisto a Europa, kde by měla sonda prozkoumat oceány kapalné vody pod ledovým povrchem.  Cesta k Jupiteru by měla trvat osm let. Na tomto velkém projektu Evropské vesmírné agentury (ESA) se velmi významně podílejí také vědci z Akademie věd ČR.

Sonda Juice měla odstartovat předchozí den, ESA však start odložila kvůli výstrahám před blesky. Sonda s raketou tak do vesmíru vyletěla 14. 4. z kosmodromu Kourou ve Francouzské Guyaně. Podle plánů by k Jupiteru měla doletět v červenci v roce 2031 a o tři roky později by se měla dostat na oběžnou dráhu největšího měsíce Sluneční soustavy Ganymeda. Stane se tak první družicí, která obíhá měsíc jiné planety než Země. Celá mise se uzavře na konci roku 2035, kdy by měla sonda dopadnout na měsíční povrch.

Akademie věd se na vývoji celého projektu podílela velmi výrazně. Čeští vědci z Astronomického ústavu navrhli pro sondu napájecí systém, který získává energii ze Slunce. Vědci a technici z Ústavu fyziky atmosféry vyvinuli pro misi měřič radiových a plazmových vln. „Z předchozích měření sondy Galileo také víme, že měsíc Ganymedes má své vlastní magnetické pole, ve kterém se šíří elektromagnetické vlny na slyšitelných kmitočtech. O nich a o podobných jevech v magnetosféře Jupiteru zatím mnoho nevíme, ač by mohly být velmi důležité pro úroveň radiace v okolí planety,“ říká vedoucí českého výzkumného týmu z Ústavu fyziky atmosféry Ondřej Santolík.

Češi také spolupracovali na výrobě rakety Ariane 5, na jejím vytváření pomáhala klatovská firma ATC Space. Mezi další oblasti, kde budou čeští vědci pracovat, patří vývoj nových verzí softwaru. „Během letu sondy k Jupiteru budeme pracovat na dokončení vývoje nových verzí programů pro palubní zpracování dat, jejich testování a postupné odeslání do paměti přístroje. Pak bude, doufejme, připravena na překvapení, která nás u Jupiteru a jeho ledových měsíců za 8 let čekají,“ uzavírá Santolík.

Start rakety Ariene 5 se sondou JUICE

Související články

Zaručeně zlepší den

Zlepšete své vůdčí schopností: Odkryjte potenciál strategického řízení

Procento žen v politice se stále zvyšuje, v Česku ale zatím podíl vyvážený není

Chcete šťastnější vztah? Mluvte se svým partnerem jako se psem

Evropská unie vyzývá sociální sítě, aby před eurovolbami najaly ověřovatele faktů a zabránily tak šíření fakenews

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Existuje nejlepší maminka na světě? Kniha, která potěší děti i rodiče

Inspirace z knihovny: Existuje nejlepší maminka na světě? Kniha, která potěší děti i rodiče

Která maminka je ta nejlepší? Odpověď na tuto otázku hledají spisovatel Sébastien Perez a…