Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Skauti z celého Česka pomáhají v boji s kůrovcem

Zdroj fotografie: Pixabay

Přemnožený kůrovec dlouhodobě ohrožuje nejen krkonošské lesy. Skauti z různých koutů republiky se proto do nejvyšších českých hor sjeli, aby v boji se škůdcem pomohli. Vyzvala je k tomu Správa Krkonošského národního parku, která nemá na odkorňování napadených stromů dost sil. Dobrovolníkům poskytuje kromě instruktáže a náčiní podle možností také ubytování.

Ústředí českých skautů tak vyzvalo své členy k pomoci a označilo boj s kůrovcem za nejrozsáhlejší akci na ochranu přírody českých skautů v novodobé historii. „Zprávu jsem zaregistroval na Twitteru a přišla mi také e-mailem od našeho skautského starosty, kde sděloval, že KRNAP potřebuje pomoc. Podle našeho hesla – sloužím – jsme se rozhodli, že vyrazíme do Krkonoš pomoci s odkorňováním. Žádnou takovou celoplošnou výzvu Junáka nepamatuji,“ řekl třicetiletý skaut z Třebechovic pod Orebem Viktor Charvát.

„Je nás tady sedm, z toho tři dívky a nespočet klád čeká na odkornění. Je to docela dřina, stromy jsou uschlé, kůra seschlejš í . Včera jsme sázeli buky, abychom předešli monokulturním smrkovým lesům, které jsou mnohem zranitelnější. V naší skupině je nejmladšímu sedmnáct let,“ doplnil Charvát.

Práce dobrovolníků je důležitá hlavně proto, že zabraňuje dalšímu šíření kůrovce. „Je tady vidět larvální stadium. Proto má teď odkorňování smysl, tím se brouk zahubí a nepřelétne na další zdravé či oslabené stromy. Kdyby k odstranění kůry tady nedošlo, za 14 dní by z toho vylétl, z každého kmene by napadl osm dalších,“ vysvětlil Petr Slavíček ze Správy KRNAP. Přemnožení kůrovce se netýká jenom Krkonoš, postižené lesy jsou i na dalších místech České republiky. Řada skautů proto pomáhá ve svých regionech, například v Jeseníkách.

Zdroj: České noviny

Související články

Zaručeně zlepší den

Vědci získali DNA starověké ženy z 20 000 let starého přívěsku

Další krok k léku na opičí neštovice. Čeští vědci vyvinuli látku ničící jejich virus

Liberecký dopravní podnik testuje nový bezpečnostní systém

Psí asistenti. Nevidomým lidem jich v Česku pomáhá asi 500

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Ticho není nepřítel. Jak se z něj těšit, poradí kniha Radost z ticha

Inspirace z knihovny: Ticho není nepřítel. Jak se z něj těšit, poradí kniha Radost z ticha

Ukrývají se tajemství světa v tichu? Většinu času jsme obklopeni nejrůznějšími zvuky, na které jsme…