Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Česká výprava zachránila zvířata v Himaláji z vězení

2 minuty radosti
Ilustrační foto: Pexels

Himaláj není jen o zdolávání horských velikánů a kochání se nádhernou přírodou spolu s výhledy. Při náročných trecích horolezcům pomáhají osli a jaci, kteří slouží jako nosiči. Česká výprava narazila při svém dobrodružství i na jaky, kteří byli v jedné vesnici věznění bez jídla. Trpící zvířata nenechala naše krajany chladnými, rozhodli se zakročit, informoval server iDnes.

„Cestou na hostel jsme si s Márou (horolezcem Markem Novotným) všimli, že podivná a podmáčená kamenná ohrada uprostřed vesnice, kterou jsme zaznamenali už včera, se podezřele plní jaky. Podivného vězení si všimli i ostatní, a začali jsme se tedy ve vesnici ptát, o co jde. Dalšího dne jsme zjistili, že je to opravdu vězení pro jaky! Jaci jsou však nevinní, to jejich majitelé je nechali pást na cizích pozemcích, anebo je nechali se zaběhnout,“ popsal přírodovědec a fotograf Petr Jan Juračka. Z vězení pak lze jaka pouze vykoupit.

Členové výpravy, kterých bylo celkem deset, se rozhodli, že každý koupí čtyři jaky. Celkem jich totiž ve vězení bylo čtyřicet. Nabídka horolezců zástupce vesnice překvapila. „Prý to před námi ještě nikdo nikdy neudělal. Naše výprava se tak stala okamžitě velmi oblíbenou, zejména mezi některými majiteli jaků, kteří neměli dost prostředků na jejich vyplacení,“ vysvětlil Juračka. Nepálci byli Čechům za jejich krok velice vděční. Jak totiž pro chudé nepálské rodiny žijící v horách znamená totéž, co kdysi bývala kráva pro ty nejchudší na českém venkově. Hýčkají si je, z jejich mléka vyrábějí výborný sýr, který dokonce krájí na kostičky a suší. Z jejich vlny zase pletou hřejivé čepice, rukavice, ponožky, prostě cokoliv, co člověku pomůže udržet se v horách v teple.

Související články

Zaručeně zlepší den

Kurz „Revma v klidu“ pomáhá lidem s revmatickým onemocněním

Vědci se chtějí inspirovat mravenci při léčení lidí

Nové jídlo s proteiny by mělo být ekologičtější než steak

Kosmetický paradox. Pochází červená rtěnka z Íránu?

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Nechte se vést svým srdcem. Jitka Juliet Navratilová poradí, jak na to

Inspirace z knihovny: Nechte se vést svým srdcem. Jitka Juliet Navratilová poradí, jak na to

Lákala vás někdy představa, že si prostě sbalíte batoh a vyrazíte na druhý konec světa? Autorka…