Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Silnice bez spár? Přichází technologie, která umožní pohodlnější a bezpečnější jízdu autem

Zdroj ilustrační fotografie: Pixabay

Všichni bychom chtěli jezdit po silnicích, které jsou hladké, bezpečné a dobře udržované. Napomoci tomu by měla unikátní technologie, kterou vyvinula společnost FUTTEC ve spolupráci s Ústavem chemických procesů Akademie věd ČR a VUT Brno.

Novinka funguje na principu mikrovlnného ohřevu asfaltu. Při opravě vozovky nevznikají žádné spáry a opravená silnice tak vydrží výrazně déle. V porovnání s běžně používanými technologiemi je ekologičtější a lze ji provádět po celý rok včetně zimy. „Mikrovlnná technologie je jediná, která dokáže zachovat vlastnosti původní vozovky. Zacelí poruchu beze změny původních parametrů komunikace. Výsledkem je vyšší bezpečnost silničního provozu, méně časté zásahy silničářů a díky tomu dlouhodobé úspory financí na údržbu komunikací, menší opotřebení dopravních prostředků a v neposlední řadě také větší spokojenost řidičů,“ uvedl zakladatel společnosti FUUTEC Jiří Rušikvas.

Zdroj fotografie: společnost FUTTEC

Společnost FUTTEC vznikla v roce 2011 s cílem vyvinout jedinečný systém opravy výtluků na silnicích. Za nově vyvinutou technologii získala ocenění Vizionáři 2019 v soutěži sdružení CzechInno. Navíc se firmě podařilo získat z Evropské komise v rámci programu EU Horizon 2020 dotaci ve výši téměř dvou milionů euro na rozšíření této inovativní technologie. Díky získaným financím ji společnost plánuje dále zdokonalovat a uvádět v širším měřítku na český i zahraniční trh.

Související články

Zaručeně zlepší den

Z mimiky obličeje vědci zjistí, zda trpíte Parkinsonem

Jak podpořit mikrobiom bez probiotik? Pomohou rajčata

Svatý Mikuláš se uměl teleportovat i rozčílit. Seznamte se s mýty ze starých rukopisů

Pohled z Pákistánu: Jsou městské lesy odpovědí na přehřívání měst?

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Nechte se vést svým srdcem. Jitka Juliet Navratilová poradí, jak na to

Inspirace z knihovny: Nechte se vést svým srdcem. Jitka Juliet Navratilová poradí, jak na to

Lákala vás někdy představa, že si prostě sbalíte batoh a vyrazíte na druhý konec světa? Autorka…