Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Seznamte se s vánočními dárečky v našich zoo. Zahrady se rozrostly o nové obyvatele

5 minut radosti
Foto: Zoo Zlín

Pravidelná dávka dobrých zpráv z říše zvířat přichází i v čase Vánoc. Co nového se událo? Na chovatele v českých zoo čekala várka nových členů jejich zahrad. Tak honem do toho!

Oslava malého slona

V Zoo Zlín slavili nejen Vánoce, ale i narozeniny malého slůněte. Sameček slona afrického Zyqarri oslavil šest měsíců. Jedná se o nejvyhledávanějšího obyvatele tamní zoologické zahrady. Narodil se 6. června 2021 a okamžitě se stal doslova celebritou. Je totiž vůbec prvním mládětem slona afrického, které se narodilo v České republice. V Evropě se obdobným úspěchem mohou za uplynulých dvanáct měsíců pochlubit pouze další dvě zoologické zahrady.

Foto: Zoo Zlín

Oslava byla skutečně velkolepá. V pondělí 6. prosince nachystali chovatelé překvapení v podobě ovocnozeleninového dortu. „Vůbec poprvé v historii zoo jsme se rozhodli oslavit půl rok od narození, první české africké slůněte je totiž opravdu výjimečné a mimořádné. Pro našeho oslavence jsme nachystali vybrané lahůdky, základ dortu tvořily seno, dýně a žluté melouny, nechyběly banány, mrkev, čínské zelí a řapíkatý celer. Dort doplnily také jablíčka a speciální granule, které sameček naprosto zbožňuje,“ uvedla Romana Mikešová, vedoucí marketingu. „Jak jsme správně předpokládali, největší radost jsme udělali samici Kali, matce slůněte. Ta se od dortu doslova nepohnula ani na krok. Sameček okamžitě našel granule, které má ve velké oblibě, sbíral také jadérka z dýní a na jeho chování bylo rozhodně poznat, že ho ten pořádný kopec dobrot naprosto překvapil,“ doplnila Mikešová.

Foto: Zoo Zlín

Chlupatí vombati rozšířili osazenstvo pražské zoologické zahrady

Do Zoo Praha přicestoval z kraje prosince samec vombata obecného jménem Cooper. Do české metropole dorazil až ze zoologické zahrady v Hannoveru. V pražském Darwinově kráteru tak po skončení měsíční karantény návštěvníci uvidí prvního zástupce tohoto mimořádně atraktivního druhu vačnatce. Zoo Praha je totiž prvním českým a osmým evropským zařízením, které ho chová.

„Vombat – jeden ze symbolů Austrálie – je opravdu zvláštní a současně přitažlivé zvíře. Jsme proto velmi rádi, že tohoto jedinečného vačnatce můžeme představit české veřejnosti,“ uvedl ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek. „Samec Cooper patří k tasmánskému poddruhu vombata obecného a samice by za ním měla dorazit právě z Tasmánie.“ Cooper se narodil loni v červenci v Erlebnis-Zoo Hannover. Je prvním narozeným mládětem v Hannoveru od roku 1993 a také prvním potomkem tamního chovného páru – tříleté samice Mayi a pětiletého samce Kellyho.

Foto: Monika Dolejšová

A kdo vombat vlastně je? Jedná se o nejbližšího příbuzného koaly, obývá Tasmánii a vlhčí oblasti Austrálie. Jako jediný z vačnatců zůstává aktivní i v chladnějších obdobích s padajícím sněhem. Za potravou, kterou tvoří převážně různé druhy trav a ostřic, se vydává ponejvíce v noci. Své teritorium si značí trusem, který má neobvyklý tvar krychle. Velkou část života tráví vombati hloubením podzemního systému nor a chodeb. Z tohoto důvodu mají samice vak obrácený otvorem dozadu, aby mládě nezasypávaly hlínou.

Foto: Miroslav Bobek

Vánoce oslavila v Ostravě i nová žirafa

Zoologická zahrada a botanický park Ostrava má novou žirafu Rotschildovu. Začátkem prosince tam byl z Polska dopraven mladý samec. Narodil se 17. června 2018 v zoologické zahradě v polské Poznani, odkud byl na základě doporučení koordinátora evropského programu pro žirafy do Ostravy dovezen. S ohledem na chladné počasí musel být transportován ve speciálním přívěsu pro převoz žiraf, který je zároveň vybaven nezávislým vyhříváním. To zajišťuje přepravované žirafě maximální teplotní komfort během cesty.

V zoo jsou nyní k vidění celkem tři žirafy – kromě samce ještě dvě samice. Zoo Ostrava chová žirafy Rothschildovy od roku 1987. Během této doby se zde narodilo celkem sedmnáct mláďat, šestnáct z nich se podařilo odchovat, jedno mládě se narodilo mrtvé. Nově dovezený samec je v pořadí třetím chovným samcem v této zoo.

Foto: Zoo Ostrava

Zdroj: Zoo Zlín, Zoo Praha, Zoo Ostrava

Související články

Zaručeně zlepší den

Sochy ohrožených zvířat z písku potěší návštěvníky Pusteven

Hned dvě závodnice přepsaly historii, když zvládly Ironmana pod 8 hodin

Možná konečně víme, proč ženy cítí chlad intenzivněji než muži

Mohou se z robotů stát lidé? Živá kůže je přibližuje člověku

Inspirativní rozhovor

Kryštof Bartoš ze seriálu Devadesátky: Jsem trochu mimoň. V lese se zastavím a klidně třeba 20 minut sleduju pavoučka, jak splétá sítě

Kryštof Bartoš ze seriálu Devadesátky: Jsem trochu mimoň. V lese se zastavím a klidně třeba 20 minut sleduju pavoučka, jak splétá sítě

Přečtěte si rozhovor s hercem Kryštofem Bartošem, kterého můžete znát třeba ze seriálu Devadesátky. Jak se jeho život změnil díky úspěšnému seriálu? A u jakých aktivit si nejlépe odpočine?

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jak se z obyčejného člověka stane vlivná osobnost? Steve Jobs motivuje ostatní

Inspirace z knihovny: Jak se z obyčejného člověka stane vlivná osobnost? Steve Jobs motivuje ostatní

Steve Jobs byl jako každý z nás. Člověk z masa a kostí. Co konkrétně jej odlišilo? Díky čemu uspěl?…