Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Seznamte se s vánočními dárečky v našich zoo. Zahrady se rozrostly o nové obyvatele

5 minut radosti
Foto: Zoo Zlín

Pravidelná dávka dobrých zpráv z říše zvířat přichází i v čase Vánoc. Co nového se událo? Na chovatele v českých zoo čekala várka nových členů jejich zahrad. Tak honem do toho!

Oslava malého slona

V Zoo Zlín slavili nejen Vánoce, ale i narozeniny malého slůněte. Sameček slona afrického Zyqarri oslavil šest měsíců. Jedná se o nejvyhledávanějšího obyvatele tamní zoologické zahrady. Narodil se 6. června 2021 a okamžitě se stal doslova celebritou. Je totiž vůbec prvním mládětem slona afrického, které se narodilo v České republice. V Evropě se obdobným úspěchem mohou za uplynulých dvanáct měsíců pochlubit pouze další dvě zoologické zahrady.

Foto: Zoo Zlín

Oslava byla skutečně velkolepá. V pondělí 6. prosince nachystali chovatelé překvapení v podobě ovocnozeleninového dortu. „Vůbec poprvé v historii zoo jsme se rozhodli oslavit půl rok od narození, první české africké slůněte je totiž opravdu výjimečné a mimořádné. Pro našeho oslavence jsme nachystali vybrané lahůdky, základ dortu tvořily seno, dýně a žluté melouny, nechyběly banány, mrkev, čínské zelí a řapíkatý celer. Dort doplnily také jablíčka a speciální granule, které sameček naprosto zbožňuje,“ uvedla Romana Mikešová, vedoucí marketingu. „Jak jsme správně předpokládali, největší radost jsme udělali samici Kali, matce slůněte. Ta se od dortu doslova nepohnula ani na krok. Sameček okamžitě našel granule, které má ve velké oblibě, sbíral také jadérka z dýní a na jeho chování bylo rozhodně poznat, že ho ten pořádný kopec dobrot naprosto překvapil,“ doplnila Mikešová.

Foto: Zoo Zlín

Chlupatí vombati rozšířili osazenstvo pražské zoologické zahrady

Do Zoo Praha přicestoval z kraje prosince samec vombata obecného jménem Cooper. Do české metropole dorazil až ze zoologické zahrady v Hannoveru. V pražském Darwinově kráteru tak po skončení měsíční karantény návštěvníci uvidí prvního zástupce tohoto mimořádně atraktivního druhu vačnatce. Zoo Praha je totiž prvním českým a osmým evropským zařízením, které ho chová.

„Vombat – jeden ze symbolů Austrálie – je opravdu zvláštní a současně přitažlivé zvíře. Jsme proto velmi rádi, že tohoto jedinečného vačnatce můžeme představit české veřejnosti,“ uvedl ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek. „Samec Cooper patří k tasmánskému poddruhu vombata obecného a samice by za ním měla dorazit právě z Tasmánie.“ Cooper se narodil loni v červenci v Erlebnis-Zoo Hannover. Je prvním narozeným mládětem v Hannoveru od roku 1993 a také prvním potomkem tamního chovného páru – tříleté samice Mayi a pětiletého samce Kellyho.

Foto: Monika Dolejšová

A kdo vombat vlastně je? Jedná se o nejbližšího příbuzného koaly, obývá Tasmánii a vlhčí oblasti Austrálie. Jako jediný z vačnatců zůstává aktivní i v chladnějších obdobích s padajícím sněhem. Za potravou, kterou tvoří převážně různé druhy trav a ostřic, se vydává ponejvíce v noci. Své teritorium si značí trusem, který má neobvyklý tvar krychle. Velkou část života tráví vombati hloubením podzemního systému nor a chodeb. Z tohoto důvodu mají samice vak obrácený otvorem dozadu, aby mládě nezasypávaly hlínou.

Foto: Miroslav Bobek

Vánoce oslavila v Ostravě i nová žirafa

Zoologická zahrada a botanický park Ostrava má novou žirafu Rotschildovu. Začátkem prosince tam byl z Polska dopraven mladý samec. Narodil se 17. června 2018 v zoologické zahradě v polské Poznani, odkud byl na základě doporučení koordinátora evropského programu pro žirafy do Ostravy dovezen. S ohledem na chladné počasí musel být transportován ve speciálním přívěsu pro převoz žiraf, který je zároveň vybaven nezávislým vyhříváním. To zajišťuje přepravované žirafě maximální teplotní komfort během cesty.

V zoo jsou nyní k vidění celkem tři žirafy – kromě samce ještě dvě samice. Zoo Ostrava chová žirafy Rothschildovy od roku 1987. Během této doby se zde narodilo celkem sedmnáct mláďat, šestnáct z nich se podařilo odchovat, jedno mládě se narodilo mrtvé. Nově dovezený samec je v pořadí třetím chovným samcem v této zoo.

Foto: Zoo Ostrava

Zdroj: Zoo Zlín, Zoo Praha, Zoo Ostrava

Související články

Zaručeně zlepší den

Vzniká centrum pro kontakt s mimozemšťany

Zapomenout na bývalého partnera jednou provždy? Pomůže pilulka

Oslaďte si život. Jak prospívá med lidskému zdraví?

Nechte se očarovat – brouk, který vypadá jako orchidej

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Oceňovaná Boží hora zprostředkovává atmosféru chudinské Neapole

Inspirace z knihovny: Oceňovaná Boží hora zprostředkovává atmosféru chudinské Neapole

Snad každý si vybaví hladovost mládí, která je v pubertě doslova spalující. I pouhý vzduch chutná…