Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Seznamte se s nejnovějšími přírůstky v českých zoo

4 minuty radosti
Foto: Zoo Ostrava

České zoologické zahrady hlásí další úspěchy. V olomoucké zoologické zahradě se narodilo mládě hrabáče, ostravská zoo zase přinesla hned dvě dobré zprávy. Podařilo se tam rozmnožit vzácné outloně malé a ohrožené želvy chrámové.

Mládě hrabáče vyžaduje péči jako miminko

V zoologické zahradě na Svatém Kopečku u Olomouce mají nové miminko, o které pečují, jako by se jednalo o človíčka. Jedná se o mládě hrabáče kapského, který patří mezi vzácně chované druhy zvířat. Narodilo se na začátku dubna a ošetřovatelé jsou od té doby v jednom kole, jelikož neohrabané mládě vyžaduje jejich neustálou péči. Oddechnout si mohou denně pouze na pár hodin.

Mládě hrabáče se musí pravidelně krmit a vážit. Ošetřovatelé mu také promazávají kůži. „I když se kdykoliv cokoliv může stát a musíme být stále ve střehu, přesto se naše obavy pomalu rozplývají. Malý hrabáč spolehlivě pije velmi vydatné mateřské mléko, přibírá a během prvních deseti dnů života zdvojnásobil svou porodní váhu. Z počátečních 1 530 gramů se již dostal na neuvěřitelných 3 050 gramů,“ podotkla zooložka Libuše Veselá.

Foto: Zoo Svatý Kopeček u Olomouce

Hrabáč patří mezi velmi vzácně chované druhy. Chová jej přibližně 25 evropských zoo, přičemž mláďata odchovává jen 7 zahrad. Když se mládě podaří odchovat, je to malý zázrak. Matka jej totiž může zavrhnout, mládě nemusí být životaschopné, nesaje od matky, důvodů nezdaru může být hned několik. V Čechách se s hrabáči můžeme setkat v Praze, Plzni, Dvoře Králové a na Moravě v Olomouci.

Vzácné opičky se podařilo rozmnožit v ostravské zoo

V ostravské zoologické zahradě se podařilo rozmnožit vzácné asijské poloopice outloně malé. Pár outloňů získala zoo v loňském roce. „Zoo Ostrava se zahájením chovu outloňů malých v roce 2022 zapojila do Evropského ex situ programu v rámci Evropské asociace zoologických zahrad a akvárií. Aktuálně je ve 32 institucích chována jen necelá stovka zvířat, přičemž ve většině z nich se jen vzácně množí,“ řekla mluvčí zoo Šárka Nováková.

Outloň malý se ve volné přírodě vyskytuje východně od řeky Mekong ve východní Kambodži, v jihovýchodní Číně, Laosu a Vietnamu. O životě tohoto nočního primáta není mnoho známo, odhaduje se ale, že jeho počty klesají. V mezinárodním Červeném seznamu je zařazen do kategorie ohrožených druhů.

V Ostravě se množí i kriticky ohrožené želvy chrámové

Želvy chrámové patří k nejhezčím druhům želv díky specifickému žlutému zbarvení. Ostravská zoo je jedním ze tří míst na světě, kde se podařilo je rozmnožit. Zoo chová želvy chrámové od roku 2010, kdy získala jednoho samce a dvě samice ze záchranné stanice v Hongkongu. V lednu 2021 pozorovali chovatelé v expozici hrabání jedné ze samic v rašelinovém podkladu. Nato na místě objevili snůšku čítající sedm vajec. Postupně se pak vylíhla čtyři mláďata, jednalo se o samečky. Jejich velikost byla 52 × 34 mm a váha 20 gramů.

Aktuálně se želva chrámová chová jen ve čtyřech evropských zoologických zahradách, šesti severoamerických a deseti asijských.

Foto: Zoo Ostrava

Související články

Zaručeně zlepší den

I černé díry mohou mít škytavku, zjistili vědci

Gorily se bijí do hrudi, aby předešly konfliktu. Nechtějí bojovat

Citymind: Nadějný AI projekt z Česka

„Hovězí rýže“ z Jižní Koreje. Bude to jídlo budoucnosti?

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Naučte se ovládat své sny. Užijte si třeba románek s celebritou

Inspirace z knihovny: Naučte se ovládat své sny. Užijte si třeba románek s celebritou

Platí, že ve snech je možné cokoliv. Proč je tedy nezačít kontrolovat? Díky osvojení této…