České zoologické zahrady hlásí další úspěchy. V olomoucké zoologické zahradě se narodilo mládě hrabáče, ostravská zoo zase přinesla hned dvě dobré zprávy. Podařilo se tam rozmnožit vzácné outloně malé a ohrožené želvy chrámové.
V zoologické zahradě na Svatém Kopečku u Olomouce mají nové miminko, o které pečují, jako by se jednalo o človíčka. Jedná se o mládě hrabáče kapského, který patří mezi vzácně chované druhy zvířat. Narodilo se na začátku dubna a ošetřovatelé jsou od té doby v jednom kole, jelikož neohrabané mládě vyžaduje jejich neustálou péči. Oddechnout si mohou denně pouze na pár hodin.
Mládě hrabáče se musí pravidelně krmit a vážit. Ošetřovatelé mu také promazávají kůži. „I když se kdykoliv cokoliv může stát a musíme být stále ve střehu, přesto se naše obavy pomalu rozplývají. Malý hrabáč spolehlivě pije velmi vydatné mateřské mléko, přibírá a během prvních deseti dnů života zdvojnásobil svou porodní váhu. Z počátečních 1 530 gramů se již dostal na neuvěřitelných 3 050 gramů,“ podotkla zooložka Libuše Veselá.
Foto: Zoo Svatý Kopeček u Olomouce
Hrabáč patří mezi velmi vzácně chované druhy. Chová jej přibližně 25 evropských zoo, přičemž mláďata odchovává jen 7 zahrad. Když se mládě podaří odchovat, je to malý zázrak. Matka jej totiž může zavrhnout, mládě nemusí být životaschopné, nesaje od matky, důvodů nezdaru může být hned několik. V Čechách se s hrabáči můžeme setkat v Praze, Plzni, Dvoře Králové a na Moravě v Olomouci.
V ostravské zoologické zahradě se podařilo rozmnožit vzácné asijské poloopice outloně malé. Pár outloňů získala zoo v loňském roce. „Zoo Ostrava se zahájením chovu outloňů malých v roce 2022 zapojila do Evropského ex situ programu v rámci Evropské asociace zoologických zahrad a akvárií. Aktuálně je ve 32 institucích chována jen necelá stovka zvířat, přičemž ve většině z nich se jen vzácně množí,“ řekla mluvčí zoo Šárka Nováková.
Outloň malý se ve volné přírodě vyskytuje východně od řeky Mekong ve východní Kambodži, v jihovýchodní Číně, Laosu a Vietnamu. O životě tohoto nočního primáta není mnoho známo, odhaduje se ale, že jeho počty klesají. V mezinárodním Červeném seznamu je zařazen do kategorie ohrožených druhů.
Želvy chrámové patří k nejhezčím druhům želv díky specifickému žlutému zbarvení. Ostravská zoo je jedním ze tří míst na světě, kde se podařilo je rozmnožit. Zoo chová želvy chrámové od roku 2010, kdy získala jednoho samce a dvě samice ze záchranné stanice v Hongkongu. V lednu 2021 pozorovali chovatelé v expozici hrabání jedné ze samic v rašelinovém podkladu. Nato na místě objevili snůšku čítající sedm vajec. Postupně se pak vylíhla čtyři mláďata, jednalo se o samečky. Jejich velikost byla 52 × 34 mm a váha 20 gramů.
Aktuálně se želva chrámová chová jen ve čtyřech evropských zoologických zahradách, šesti severoamerických a deseti asijských.
Foto: Zoo Ostrava
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Inspirace z knihovny: Naplňte svůj život radostí. Objevte Moc přítomného okamžiku
Zastavit se a jenom být. Dokážete to? Zní to velice jednoduše, ale provedení v praxi se mnohdy…