Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Senioři z Liberce se temných uliček nebojí. Absolvovali kurz sebeobrany

Ilustrační fotografie. Zdroj: Dollar Photo Club

První kurz sebeobrany pro seniory pořádalo na podzim liberecké Komunitní středisko Kontakt a přihlásilo se do něj deset tamních seniorů.

Bezplatný kurz, který se skládal ze sedmi hodin praktické výuky i teorie, zakončili instruktoři závěrečnou zkouškou, kterou úspěšně prošli všichni zapsaní odvážlivci. Ačkoliv je zatím osud dalších kurzů ve hvězdách, organizátoři z Komunitního střediska Kontakt v nich chtějí pokračovat a zlepšit tak odolnost seniorů vůči případným agresorům.

Senioři se během sedmi vyučovacích hodin naučili reagovat na nebezpečnou situaci a využívat všeho, co by měli v dané situaci po ruce – ať se jedná o noviny, vajíčka či bláto. „Důležitá je kreativita, přizpůsobivost, aby v dané chvíli nebyl časoprostor volný a prázdný a útočník ho nemohl vyplnit útokem,“ doplnil pro ČTK instruktor Martin Procházka ze Sport centra Budokan. Dalším krokem by podle něj mělo být snažit se co nejrychleji dostat z útočníkova přímého dosahu.

Jednou z účastnic, která začala do kurzu chodit, byla i Jana Nývltová. Přihlásila se kvůli nepříjemnému zážitku, kdy ji v noci sledoval neznámý muž, kterému naštěstí utekla. Dnes už ví, co by v takové situaci měla dělat. „Měla bych se sesunout, abych si umožnila pohyb, otočila se, klepla ho přes obličej nebo kopla. Teď bych snad věděla, jak zareagovat v krizových situacích. Doufám ale, že to nebudu nikdy potřebovat,“ doplnila pro ČTK šestašedesátiletá Jana Nývltová.

Zdroj: ČTK

Související články

Společnost

Speciální akademie naučí seniory první pomoc i obranu proti podvodu

Z domova

Hostivařská škola vytváří most mezi generacemi

Z domova

Senioři obohacují a kultivují Wikipedii

Společnost

Inspirujme se! Fyzicky nejzdatnější jsou Japonci nad 65 let

Zaručeně zlepší den

Naděje pro pacienty se závažným průběhem covidu. Vědci zjistili, které léky napomáhají zotavení

Dobrá zpráva pro ty, kteří prodělali koronavirus. Podle vědců získávají na několik měsíců imunitu

Zatočí s plevelem i cenou biozeleniny. V Opavě vznikl stroj, který slibuje revoluci v zemědělství

Konec exekucí v Česku? Nový web pomáhá najít cestu z dluhové pasti

Inspirativní rozhovor

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Přečtěte si rozhovor s Danou Škorpilovou, která po padesátce skončila kariéru manažerky a začala pomáhat ostatním jako osobní trenérka a výživová poradkyně.