Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Senioři z Liberce se temných uliček nebojí. Absolvovali kurz sebeobrany

Ilustrační fotografie. Zdroj: Dollar Photo Club

První kurz sebeobrany pro seniory pořádalo na podzim liberecké Komunitní středisko Kontakt a přihlásilo se do něj deset tamních seniorů.

Bezplatný kurz, který se skládal ze sedmi hodin praktické výuky i teorie, zakončili instruktoři závěrečnou zkouškou, kterou úspěšně prošli všichni zapsaní odvážlivci. Ačkoliv je zatím osud dalších kurzů ve hvězdách, organizátoři z Komunitního střediska Kontakt v nich chtějí pokračovat a zlepšit tak odolnost seniorů vůči případným agresorům.

Senioři se během sedmi vyučovacích hodin naučili reagovat na nebezpečnou situaci a využívat všeho, co by měli v dané situaci po ruce – ať se jedná o noviny, vajíčka či bláto. „Důležitá je kreativita, přizpůsobivost, aby v dané chvíli nebyl časoprostor volný a prázdný a útočník ho nemohl vyplnit útokem,“ doplnil pro ČTK instruktor Martin Procházka ze Sport centra Budokan. Dalším krokem by podle něj mělo být snažit se co nejrychleji dostat z útočníkova přímého dosahu.

Jednou z účastnic, která začala do kurzu chodit, byla i Jana Nývltová. Přihlásila se kvůli nepříjemnému zážitku, kdy ji v noci sledoval neznámý muž, kterému naštěstí utekla. Dnes už ví, co by v takové situaci měla dělat. „Měla bych se sesunout, abych si umožnila pohyb, otočila se, klepla ho přes obličej nebo kopla. Teď bych snad věděla, jak zareagovat v krizových situacích. Doufám ale, že to nebudu nikdy potřebovat,“ doplnila pro ČTK šestašedesátiletá Jana Nývltová.

Zdroj: ČTK

Související články

Zaručeně zlepší den

Vědci se chtějí inspirovat mravenci při léčení lidí

Kosmetický paradox. Pochází červená rtěnka z Íránu?

Jak vyzrát na antihmotu? Vědci z CERNu vědí

Jubilejní 15. ročník Equal Pay Day zaznamenal rekordní účast

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Ukliďte si v hlavě díky 10minutové meditaci

Inspirace z knihovny: Ukliďte si v hlavě díky 10minutové meditaci

Toužili jste někdy prostě vypnout svou mysl? Chvíli na nic nemyslet a zahnat všechny negativní…