Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Senioři z Liberce se temných uliček nebojí. Absolvovali kurz sebeobrany

Ilustrační fotografie. Zdroj: Dollar Photo Club

První kurz sebeobrany pro seniory pořádalo na podzim liberecké Komunitní středisko Kontakt a přihlásilo se do něj deset tamních seniorů.

Bezplatný kurz, který se skládal ze sedmi hodin praktické výuky i teorie, zakončili instruktoři závěrečnou zkouškou, kterou úspěšně prošli všichni zapsaní odvážlivci. Ačkoliv je zatím osud dalších kurzů ve hvězdách, organizátoři z Komunitního střediska Kontakt v nich chtějí pokračovat a zlepšit tak odolnost seniorů vůči případným agresorům.

Senioři se během sedmi vyučovacích hodin naučili reagovat na nebezpečnou situaci a využívat všeho, co by měli v dané situaci po ruce – ať se jedná o noviny, vajíčka či bláto. „Důležitá je kreativita, přizpůsobivost, aby v dané chvíli nebyl časoprostor volný a prázdný a útočník ho nemohl vyplnit útokem,“ doplnil pro ČTK instruktor Martin Procházka ze Sport centra Budokan. Dalším krokem by podle něj mělo být snažit se co nejrychleji dostat z útočníkova přímého dosahu.

Jednou z účastnic, která začala do kurzu chodit, byla i Jana Nývltová. Přihlásila se kvůli nepříjemnému zážitku, kdy ji v noci sledoval neznámý muž, kterému naštěstí utekla. Dnes už ví, co by v takové situaci měla dělat. „Měla bych se sesunout, abych si umožnila pohyb, otočila se, klepla ho přes obličej nebo kopla. Teď bych snad věděla, jak zareagovat v krizových situacích. Doufám ale, že to nebudu nikdy potřebovat,“ doplnila pro ČTK šestašedesátiletá Jana Nývltová.

Zdroj: ČTK

Související články

Zaručeně zlepší den

Oslaďte si život. Jak prospívá med lidskému zdraví?

Nechte se očarovat – brouk, který vypadá jako orchidej

Čtyřdenní pracovní týden: Které země jej přijaly a jaké mají výsledky?

Z mimiky obličeje vědci zjistí, zda trpíte Parkinsonem

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Africký příběh holky z Trutnova

Inspirace z knihovny: Africký příběh holky z Trutnova

Pro Hanu Hindrákovou je Afrika osudná. Řadu let zde působila jako dobrovolník a v africkém…