Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Sbohem plísně. Nový materiál prodlužuje účinnost přírodních antimikrobiálních látek

Ilustrační foto: Pixabay

Válku plísním vyhlásil tým odborníků složený z českých a španělských vědců. Ti vynalezli nový materiál, který prodlužuje účinnost přírodních látek využívaných v zemědělství a medicíně. Výsledky objevu jsou patentovány, nyní je na řadě jeho převedení do praxe.

Odborníci pod vedením docenta Kloučka z Fakulty agrobiologie, potravinových a přírodních zdrojů na České zemědělské univerzitě vyvinuli zcela nový materiál na bázi oxidu křemičitého pro řízené uvolňování aktivních antimikrobiálních látek z rostlin. Díky tomu je nyní možné prodloužit, a dokonce i zvýšit účinnost přírodních látek, které se stále častěji využívají v zemědělství, kosmetickém průmyslu, ale například i v medicíně.

Antimikrobiální látky podle vědců zabírají i v boji s takzvanou černou plísní napadající řadu plodin. Nový materiál, jehož vývoj trval několik let, by měl zabránit rychlému odpařování těchto těkavých látek. Účinek se tak výrazně zvýší. Studii publikoval odborný časopis Nanomaterials. Technologie je chráněna českým a evropským patentem, vědecký tým nyní hledá partnery pro komerční využití vynálezu.

Související články

Zaručeně zlepší den

Český lékař vrátil zrak osleplé dívce. Unikátní zákrok provedl jako první na světě

On-line závěť si člověk nakliká do dvaceti minut, říká Jiří Štěpánek, zakladatel start-upu Goodbye, který mění české pohřebnictví

Nové úly zatočí s obávaným roztočem, který vyhlazuje celá včelstva

Tajemství dlouhověkosti lidí z modrých zón. Jak si prodloužit život a zajistit pevné zdraví?

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Nikdy není pozdě změnit svůj život. Stačí jen Jíst, meditovat, milovat

Inspirace z knihovny: Nikdy není pozdě změnit svůj život. Stačí jen Jíst, meditovat, milovat

Co s životem, když se zbortí všechny naše dosavadní jistoty? Utápět se v sebelítosti,…