Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Sbohem, dluhy. Druhý ročník Milostivého léta pomůže dalším lidem s oddlužením

3 minuty radosti
Ilustrační foto: Pixabay

Akce Milostivé léto zaznamenala loni značný úspěch. Výjimečné příležitosti vymanit se z exekucí a vrátit se do běžného života tehdy využilo více než patnáct tisíc osob, kterým se podařilo smazat veškeré dluhy. Takzvanou dluhovou amnestii mohou zájemci využít i letos – tentokrát od 1. září do 30. listopadu, jak uvádí na svém webu Charita.

Milostivé léto je šancí, jak se zbavit některých exekucí tím, že dlužník zaplatí původní dluh navýšený o administrativní poplatek. Stát dotyčnému odpustí veškeré sankce, úroky z prodlení a další náklady. Letošní ročník je příležitostí pro dlužníky, kteří předchozí možnost promeškali.

Charita Česká republika, která Milostivé léto zaštiťuje, dává zájemcům k dispozici celorepublikovou síť charitních dluhových poraden. Snahou organizace je pomáhat potřebným tak, aby se svých těžkostí nebáli a dokázali se jim postavit. „Díky naší celorepublikové síti odborných poraden, která funguje na některých místech nepřetržitě již třicet let, máme jedinečnou možnost monitorovat faktickou situaci průběžně, analyzovat potřeby lidí a navrhnout jim možná řešení, jak se v jejich konkrétní situaci zachovat,“ uvádí ředitel Charity Česká republika Lukáš Curylo.

Milostivé léto se vztahuje na fyzické osoby, které mají dluh vůči státu a jiným veřejnoprávním věřitelům vymáhaný soudním exekutorem, a na exekuce zahájené před 28. říjnem 2021. Tímto způsobem mohou být řešeny a ukončeny exekuce týkající se dluhů na nájemném, na zdravotním pojištění, na energiích či za jízdu „na černo“. „Milostivé léto lze sice podle legislativy uplatňovat jen vůči státu a veřejným institucím, už loni se k němu ale dobrovolně přidaly i některé soukromé subjekty, jako například banky a pojišťovny, neboť jsou si dobře vědomé toho, že je to možná jediná cesta, jak získat zpět původní dluh,“ upřesňuje manažerka pro advokační činnost Iva Kuchyňková. Ujišťuje, že pomoci se dočkají i lidé, na které se Milostivé léto nevztahuje. Pracovníci v dluhových poradnách se vždy snaží pro dlužníky najít východisko.

Autorský článek Gabriely Brázdové s použitím informací z Milostivé léto a Charita

Související články

Zaručeně zlepší den

Budoucnost kávy – kompostovatelné kapsle obalené řasou

Hrušeň hnilička si získala srdce Čechů. Zvítězila v národní anketě Strom roku

Vědci vytvářejí nanodiamanty z plastových láhví

Návaly horka už nemusí být pro ženy v menopauze strašákem. Na trhu je prádlo, které pomůže

Inspirativní rozhovor

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Přečtěte si rozhovor s Monikou Benešovou, která si díky odhodlání pomáhat druhým vysloužila ocenění Laskavec. Povídali jsme si o její cestě na Pacifické hřebenovce, o knize, kterou napsala i o tom, kde všude pomáhá jako dobrovolnice.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Nahlédněte do zákoutí dnešních vztahů. Příběhy Kláry Haunerové napsal sám život

Inspirace z knihovny: Nahlédněte do zákoutí dnešních vztahů. Příběhy Kláry Haunerové napsal sám život

Životy mileniálů nejsou jednoduché. Ačkoliv se na první pohled může zdát, že jde především o zábavu…