Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Sbohem, dluhy. Druhý ročník Milostivého léta pomůže dalším lidem s oddlužením

3 minuty radosti
Ilustrační foto: Pixabay

Akce Milostivé léto zaznamenala loni značný úspěch. Výjimečné příležitosti vymanit se z exekucí a vrátit se do běžného života tehdy využilo více než patnáct tisíc osob, kterým se podařilo smazat veškeré dluhy. Takzvanou dluhovou amnestii mohou zájemci využít i letos – tentokrát od 1. září do 30. listopadu, jak uvádí na svém webu Charita.

Milostivé léto je šancí, jak se zbavit některých exekucí tím, že dlužník zaplatí původní dluh navýšený o administrativní poplatek. Stát dotyčnému odpustí veškeré sankce, úroky z prodlení a další náklady. Letošní ročník je příležitostí pro dlužníky, kteří předchozí možnost promeškali.

Charita Česká republika, která Milostivé léto zaštiťuje, dává zájemcům k dispozici celorepublikovou síť charitních dluhových poraden. Snahou organizace je pomáhat potřebným tak, aby se svých těžkostí nebáli a dokázali se jim postavit. „Díky naší celorepublikové síti odborných poraden, která funguje na některých místech nepřetržitě již třicet let, máme jedinečnou možnost monitorovat faktickou situaci průběžně, analyzovat potřeby lidí a navrhnout jim možná řešení, jak se v jejich konkrétní situaci zachovat,“ uvádí ředitel Charity Česká republika Lukáš Curylo.

Milostivé léto se vztahuje na fyzické osoby, které mají dluh vůči státu a jiným veřejnoprávním věřitelům vymáhaný soudním exekutorem, a na exekuce zahájené před 28. říjnem 2021. Tímto způsobem mohou být řešeny a ukončeny exekuce týkající se dluhů na nájemném, na zdravotním pojištění, na energiích či za jízdu „na černo“. „Milostivé léto lze sice podle legislativy uplatňovat jen vůči státu a veřejným institucím, už loni se k němu ale dobrovolně přidaly i některé soukromé subjekty, jako například banky a pojišťovny, neboť jsou si dobře vědomé toho, že je to možná jediná cesta, jak získat zpět původní dluh,“ upřesňuje manažerka pro advokační činnost Iva Kuchyňková. Ujišťuje, že pomoci se dočkají i lidé, na které se Milostivé léto nevztahuje. Pracovníci v dluhových poradnách se vždy snaží pro dlužníky najít východisko.

Autorský článek Gabriely Brázdové s použitím informací z Milostivé léto a Charita

Související články

Zaručeně zlepší den

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

V pátek proběhne jubilejní 15. ročník Noci kostelů

Vědci rekonstruují lebku obrovského starověkého predátora podobného krokodýlům

Odborník odhalil, kde se nachází záhadný most z obrazu Mony Lisy

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Život na cestě je plný dobrodružství. Jak se na něj připravit?

Inspirace z knihovny: Život na cestě je plný dobrodružství. Jak se na něj připravit?

Sníte o tom koupit si dodávku a projet s ní svět, ale nevíte, jak na to? Co je potřeba? Kde začít?…