Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Sanitka pro zvířátka bude v Brně fungovat non stop

2 minuty radosti
Ilustrační foto: Pexels

Přibývá služeb, díky kterým se zraněná či nemocná zvířata dočkají rychlejší pomoci. Mazlíčci na jižní Moravě se nově dočkají sanitky s centrálním dispečinkem, informoval server Ekolist.

Systém doplňuje mobilní aplikace Zvíře+, která obsahuje návody první pomoci, kontakty i zobrazení aktuální polohy podle GPS souřadnic. Momentálně funguje v testovacím režimu, přičemž ji na Moravě rozšíří non stop dispečink, kde mohou chovatelé konzultovat stav svého psa, kočky i jiných domácích mazlíčků. „Bude obsluhován veterinárními techniky nebo veterináři. Pokud by dispečer naznal, že se jedná o život ohrožující stav zvířete, vyjíždí jedna z našich sanitek a odváží pacienta na nasmlouvané pracoviště k dalšímu vyšetření,“ řekla manažerka projektu Soňa Karaivanova.

Momentálně má služba k dispozici tři vozidla, dvě jsou plně vybavená přístroji. „Je tam generátor kyslíku, infuzní pumpa, jsme schopni pacienta stabilizovat už během přejezdu,“ uvedla Zlata Hošková, jedna ze spolupracujících veterinářek. Zvířecí záchranka podle ní funguje podobně jako ta lidská – možnosti v terénu jsou omezené, hlavní je pacienta stabilizovat a odvézt do zařízení s plným vybavením. „Máme kvalitní technické prostředky a hustou síť spolupracujících organizací. Odbornou pomoc jsme schopni poskytnout jak domácím mazlíčkům, tak volně žijícím živočichům v přírodě,“ řekla Karaivanova. Do budoucna se počítá s rozšiřováním služby i do dalších krajů.

Související články

Zaručeně zlepší den

Talentový program L’Oréal-UNESCO Pro ženy ve vědě má tři vítězné vědkyně

Bez trestu, z. s. pořádá v Praze již třetí pochod proti bagatelizaci domácího a sexualizovaného násilí

Sucho je v Evropě na ústupu. Na kontinentu je více vláhy než před rokem

Káva je eko. Z recyklovaných kapslí od kávy Nespresso vyrobili hodinky

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Sněhová sestřička na vás dýchne kouzelnou vánoční atmosférou

Inspirace z knihovny: Sněhová sestřička na vás dýchne kouzelnou vánoční atmosférou

Ve vzduchu poletují sněhové vločky, přes okno je vidět rozsvícený stromeček a uvnitř to voní po…