Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Šance na záchranu Balikpapanského zálivu na Borneu se zvýšily díky Zoo Praha

2 minuty radosti
Zdroj fotografie: Zoo Praha

Zoo Praha finančně podpořila projekt Pesisir Balikpapan, který pod českým vedením probíhá v Balikpapanském zálivu na ostrově Borneo. Jeho cílem je ochránit přírodně velmi cenné území, které obývá mimo jiné populace asi dvou tisíc kahau nosatých, takzvaných pivařů z Bornea. Kvůli nedostatku financí hrozilo projektu fungujícímu od roku 2007 ukončení, proto vedení Zoo Praha přislíbilo roční finanční podporu.

Komplexně pojatý projekt zahrnuje výzkumné aktivity, environmentální výchovu ve školách, veřejné kampaně i vyjednávání o vyhlášení Balikpapanského zálivu novou přírodní rezervací. Nejde pouze o záchranu kahau nosatých, ale také o téměř pět set kilometrů čtverečních unikátního deštného lesa. Ten totiž ohrožují plantáže palmy olejné i rozšiřující se průmysl. Lesy a pobřeží jsou domovem celé řady dalších ohrožených živočichů, včetně orangutanů nebo medvědů malajských.

„Pokud se nám podaří zachránit životní prostředí kahau, zvýší to i šanci na přežití mnoha dalších druhů a současně na zachování živobytí obyvatel tradičních rybářských vesnic, kterým zdravé mangrovy zajišťují bohaté úlovky ryb a korýšů,“ uvedl organizátor projektu a výzkumný pracovník ústecké zoo Stanislav Lhota. „Věřím, že s finanční pomocí Zoo Praha a s podporou europoslance Pavla Poce, který zprostředkoval jednání s klíčovými osobnostmi v Indonésii, se podaří toto unikátní místo se všemi jeho krásami zachránit,“ dodal. Zoo Praha peníze uvolnila ze sbírkového konta Pomáháme jim přežít. „Věřím, že i díky návštěvníkům a příznivcům Zoo Praha, kteří na naše sbírkové konto přispívají, se podaří projekt vedený primatologem Stanislavem Lhotou udržet, a snad také zachránit cenné území, jež obývají kahau nosatí,“ uvedl ředitel pražské zoo Miroslav Bobek.

Související články

Zaručeně zlepší den

Tito opeřenci navštěvují česká krmítka nejčastěji. Známe výsledky ptačího sčítání

Zařízení z dílny českých vědců umožní dezinfikovat respirátory

Revoluce v létání. Nizozemci poprvé použili syntetické palivo, pomůže zachránit planetu

První domácí vodíková baterie zásobí domácnost obnovitelnou energií. Zvládne až dva dny bez proudu