Sahat povoleno! Zážitková výstava v Ostravě umožňuje prozkoumat historické motorky

Zdroj fotografií: dolnivitkovice.cz

Chcete si sáhnout na pořádnou motorku? Postavit se na stupeň vítězů a představovat si, že jste právě vyhráli slavnou MotoGP? Nebo vás láká posezení v motorkářském baru? Pak právě pro vás je určena interaktivní výstava Grand Prix.

Unikátní expozice „Grand Prix aneb motocykly, jak je neznáte“ je až do konce března příštího roku k vidění ve Velkém světě techniky v ostravských Dolních Vítkovicích. Nečekejte motorky seřazené v jedné řadě oddělené od návštěvníků provázkem a cedulkou Nesahat. Tato expozice má bavit a vzdělávat svou interaktivitou.

Tři desítky veteránů a mnoho doplňujících interaktivních prvků je tady nachystáno jen pro vás, většinu exponátů si totiž můžete vyzkoušet, osahat a prozkoumat. Motorky Moravskoslezskému kraji, pod jehož záštitou se výstava koná, věnoval jejich původní majitel, akademický sochař Miroslav Rybička. Kromě nich jsou k vidění také tři moderní motocykly BMW. Ty zapůjčil CarTec Ostrava, partner výstavy.

Jaké zážitky na vás tedy čekají? Na vlastní kůži pocítíte například proudění vzduchu v rychlosti 120 kilometrů za hodinu, můžete se pokusit roztlačit motorku vážící 150 kilogramů a naskočit na ni či doslova vykuchat motor a zase ho složit do původního stavu. Pro znalce motorismu doplňme, že se na výstavě mohou důvěrně seznámit s takovými kousky jako je Douglas (anglický stoletý veterán), La Mondiale (jediný dochovaný kus na světě této belgické motorky), Rumpál (první motorka firmy Jawa) nebo Jawa 250 special (plně zrestaurovaná motorka z roku 1939). Vystavena je i motorka vytištěná na 3D tiskárně.

Kromě samotných motocyklů vás jistě zaujme motorkářský bar, stylový fotokoutek se stupni vítězů, současné motorkářské oblečky, model motocyklu budoucnosti s možností vytvořit si vlastní návrh nebo simulovaná havárie motocyklisty. Grand Prix je zkrátka výstava, na niž se nemusíte bát vyrazit s celou rodinou.

Související články

Inspirace

Ostravská zoo se raduje z narození vzácného gibona

Inspirace

Jedinečné modely vozidel slibuje výstava For Model

Inspirace

V ostravské ZOO se narodilo mládě vzácného lemura Sclaterova

Příroda a ekologie

Kam na procházku s dětmi? V Praze vznikne naučná stezka s herními prvky

Zaručeně zlepší den

Konec bytové krize? Praha našla způsob, jak lidem zajistit dostupné bydlení

Překrytí nenávistného tetování zdarma. Američtí tatéři dávají lidem možnost nápravy

Češi vynalezli revoluční technologii na zpracování odpadu

Salát ze zahrádky v prosinci? Rakušan našel způsob, jak pěstovat zeleninu v zimě

Inspirativní rozhovor

Jana Leitnerová

Přečtěte si rozhovor se zakladatelkou skupiny Dobro v době korony.

Jana Leitnerová